Białostocki festiwal światła

Szóstego października w naszym mieście rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko. To będą dwa dni wypełnione pokazami mappingu, fire show, instalacji artystycznych czy iluminacji. W ramach festiwalu w Białymstoku powstał już nowy mural „Matka Natura”.

Na białostockich budynkach można będzie zobaczyć mapping i iluminacje, a w parkach i na placach – instalacje artystyczne. Towarzyszyć im będą pokazy sztuki performatywnej. Śródmieście Białegostoku wypełni się światłem, ruchem, dźwiękiem. Festiwal rozpocznie się w piątek (6 października) po zmroku i potrwa do godz. 22.00. Kolejne atrakcje zaplanowano dzień później, w tych samych godzinach.

Lumo Bjalistoko jest pierwszym festiwalem w północno-wschodniej części kraju, dla którego światło jest głównym narzędziem. To światło dokonuje zaskakujących nocnych metamorfoz przestrzeni miejskiej. Festiwal odbywa się przy finansowym wsparciu Miasta Białystok.

– Festiwal łączy innowacyjne pomysły i techniki instalacyjne, tworząc nowatorskie formy sztuki wizualnej – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta miasta. – To jedyna okazja w roku, żeby zobaczyć fragmenty Białegostoku tak niezwykle odmienione. Naprawdę warto to zobaczyć.

W ramach Lumo Bjalistoko, w miejskiej przestrzeni, pojawią się nowe murale. Jeden mural już powstał przy ul. M. Konopnickiej 12c. Malowidło „Matka Natura” jest widoczne od ul. J. K. Branickiego. Drugi mural „TBA” (przy ul. Skłodowskiej) zostanie ukończony po festiwalu.

W trakcie festiwalu mieszkańcy będą mogli podziwiać m.in. mapping na budynkach: Teatru Dramatycznego, rektoratu Uniwersytetu w Białymstoku, Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zaprezentowanych zostanie ponad 20 instalacji artystycznych – w Parku Starym, na Rynku Kościuszki, na skwerze Armii Krajowej czy na dziedzińcu Pałacu Branickich. Festiwalowa mapa znajduje się na stronie www.lumobjalistoko.pl.

Kamila Busłowska

źródło:bialystok.pl