Żłobek na Bacieczkach

Na osiedlu Bacieczki powstanie nowy miejski czterooddziałowy żłobek. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wykonanie stanu zerowego tego budynku. Oferty można składać do 23 października.

Miasto Białystok podjęło kolejne działania związane z budową żłobka na osiedlu Bacieczki. Budynek z 2 kondygnacjami nadziemnymi został już zaprojektowany. Teraz poszukiwany jest wykonawca prac budowlanych – posadowienia i stanu zerowego budynku.

Wyłoniony w przetargu wykonawca zajmie się m.in. wykonaniem ław i ścian fundamentowych, izolacją, ociepleniem ścian. Prace obejmą także instalację kanalizacji sanitarnej, deszczowej i technologicznej, przyłącza wodociągowego i cieplnego. Prace powinny zostać zrealizowane do końca listopada 2017 r.

– Dzięki inwestycji na Bacieczkach Miasto będzie mogło zapewnić większej liczbie dzieci opiekę żłobkową – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński. – Kolejnym krokiem, po rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie stanu zerowego, będzie ogłoszenie zamówienia na następne prace budowlane. Docelowo do placówki będą uczęszczały dzieci w wieku od 5 miesięcy do 3 lat. – dodaje zastępca prezydenta Biaegostoku.

W każdej grupie żłobkowej będzie nie więcej niż 24 dzieci. W żłobku zostaną wydzielone zespoły pomieszczeń przeznaczone dla różnych grup wiekowych. W budynku znajdzie się m.in. strefa jadalni, sal dla dzieci, administracji i socjalna, kuchni z zapleczem i magazynami oraz techniczna.

Grupy żłobkowe będą miały do dyspozycji m.in. pomieszczenia przeznaczone do zabawy i do spania, jadalnię, łazienki, szatnie. W zaprojektowanym budynku znajdą się również pomieszczenia dla personelu, np. kuchnia i pomieszczenia kuchenne, administracyjne, pokój dydaktyczny dla opiekunek. Budynek zostanie wyposażony w niezbędne instalacje: wodno-kanalizacyjną, grzewczą, elektryczną i teletechniczną.

Przy placówce powstanie plac zabaw. Zostanie on wyposażony m.in. w piaskownicę, zjeżdżalnię, bujaki czy huśtawki. Teren żłobka zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ogrodzony i oświetlony. Inwestycja powinna być gotowa do końca 2018 roku.

Miasto wyłoniło także wykonawcę koncepcji architektonicznej adaptacji budynku przy ul. Kawaleryjskiej 38 w Białymstoku. W tym budynku miałaby powstać nowa placówka – żłobek lub przedszkole. Byłyby to minimum 4 oddziały żłobkowe lub przedszkolne wraz z niezbędnym zapleczem sanitarnym i kuchnią oraz placem zabaw dostosowanym do dzieci w różnym wieku. W ramach tego zamówienia opracowana zostanie m.in. inwentaryzacja architektoniczno-budowlana, ekspertyza techniczna, koncepcja architektoniczna budynku i zagospodarowania terenu z uwzględnieniem nowego sposobu użytkowania oraz analiza ekonomiczna przedsięwzięcia. Dokumentacja powinna być gotowa do połowy grudnia 2017 r.

Obecnie w naszym mieście działa siedem miejskich żłobków. Oferują one łącznie ok. 930 miejsc.

Kamila Busłowska

źródło:bialystok.pl