Białostockie ławeczki wyróżnione

Białystok to miasto z najciekawszymi ławeczkami w Polsce – tak zdecydowali internauci w głosowaniu przeprowadzonym na stronie Portalu Komunalnego. Miasto doceniono za ławki solarne oraz te, które służą do karmienia i przewijania dzieci.

Internauci zdecydowali o tym, w którym polskim mieście są najciekawsze, najbardziej oryginalne, interesujące pod względem kształtu, koloru czy wyróżniające się wielkością ławki. Dzięki ich głosom Białystok zajął pierwsze miejsce w zestawieniu polskich miast z najlepszymi meblami miejskimi. Na stolicę Podlasia oddano blisko 48% wszystkich głosów. Kolejne miejsca na podium zajęły Stalowa Wola i Bydgoszcz. O miano tego z najciekawszymi ławeczkami walczyło 7 miast.

– Dziękujemy za wszystkie głosy i za to wyróżnienie. Białostockie ławeczki, zaprojektowane z myślą o mieszkańcach, nie tylko wzbogacają przestrzeń publiczną, ale także spełniają dodatkowe funkcje – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W centrum Białegostoku można zobaczyć ławki wyposażone w panele słoneczne. To realizacja zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego 2017. Ławki solarne można znaleźć na Rynku Kościuszki, przy ul. J. Kilińskiego, Suraskiej i K. Kalinowskiego obok BTL. Zostały one wykonane z dębowych desek i stalowych profili. Każda jest wyposażona w co najmniej dwa porty USB do ładowania urządzeń elektronicznych oraz dwie stacje do ładowania bezprzewodowego. Trzy z tych ławek mają też zamontowane stojaki rowerowe.

W Białymstoku można także skorzystać ze specjalnych ławek przeznaczonych do przewijania i karmienia najmłodszych. Pierwsze takie ławki zostały ustawione w parku przy ul. Aleksandra Fredry i na placu zabaw na Jaroszówce (ul. Wiślana/Niemeńska). Kolejne na placu bł. ks. Michała Sopoćki, przy Stawach Marczukowskich oraz na bulwarach przy Zbigniewa Herberta – tam, gdzie często spacerują rodzice z dziećmi. Ławki służą do przewijania dzieci, karmienia, odpoczynku. Są estetyczne, wykonane z drewna dębowego, zadaszone.

Wyniki głosowania oraz galerię zdjęć można znaleźć na stronie www.portalkomunalny.pl.

Kamila Busłowska

źródło:bialystok.pl