Filmowe Podlasie

Wielkie święto podlaskiego kina w najbliższą sobotę. Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” zaprasza na premierowy pokaz najnowszego zestawu niezależnych produkcji w ramach cyklu „Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja 2017!”.

Pokaz rozpocznie się w sobotę, 14 października, o godz. 16.00 w kinie Forum przy ul. Legionowej 5. W programie – prezentacja niezależnego kina krótkometrażowego, mieszanka technik i stylów, konfrontacja amatorów z pracami twórców uznanych w Polsce i za granicą, a także filmy, które powstały w ramach warsztatów „Filmowe Podlasie Edukuje!”. Na zakończenie organizatorzy zapraszają uczestników prezentacji na spotkanie w klubie Fama. Szczegółowy program – w załączniku.

Jest już tradycją, że po lokalnej odsłonie projekt wychodzi z pokazami poza miasto i region dowodząc, że Podlasie już od lat jest zagłębiem niezależnej produkcji filmowej, a wśród uzdolnionych autorów trafiają się naprawdę niezwykłe perełki – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Oprawę graficzną tegorocznej edycji Filmowego Podlasia przygotowała pochodząca z Sokółki Sylwia Szkiłądź. Artystka w wieku ośmiu lat wyjechała z rodzicami do Belgii, jednak Podlasie było i jest jedną z jej ważniejszych inspiracji. Obecnie mieszka i tworzy w Belgii, Francji i Polsce.

„Filmowe Podlasie! Reaktywacja” to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń promujących kino niezależne, a zarazem swoista platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców można znaleźć poetów, dziennikarzy, studentów szkół artystycznych i filmowych, artystów plastyków i niezależnych filmowców. Kręcą oni fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Są tu debiutanci i laureaci ogólnopolskich festiwali. Akcja narodziła się w 2004 roku, z czasem jej twórcza energia powędrowała daleko poza Białystok, Podlasie, a nawet Polskę. W ramach wydarzenia organizowane są – skierowane do różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy) – filmowe działania warsztatowe pod nazwą „Filmowe Podlasie Edukuje!”. Każdego roku wydawane jest także promocyjne DVD.

Anna Kowalska

źródło:bialystok.pl