Nowoczesna nauka zawodu

W Białymstoku powstają kolejne, nowoczesne Centra Kształcenia Zawodowego. Nowe warunki do nauki zawodu już w przyszłym roku będą mieli uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych. Miasto inwestuje w szkolnictwo zawodowe, by wyposażyć białostocką młodzież w praktyczne kwalifikacje poszukiwane przez pracodawców, a tym samym zwiększyć szanse młodych ludzi na rynku pracy.

Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych przy ul. Słonimskiej będzie mieściło się w nowym, trzykondygnacyjnym budynku. Powstaną tam pracownie, w których będą kształceni technicy budownictwa, drogownictwa, urządzeń sanitarnych i geodeci, a w przyszłości także monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Pracownie te zostaną wyposażone w niezbędne pomieszczenia techniczne, dydaktyczne i laboratoria, a także niezbędny sprzęt. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na koniec października 2018 roku.

Trwa także przebudowa i rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Gastronomicznych przy ul. Knyszyńskiej. W ramach tej inwestycji zostaną dobudowane nowe pomieszczenia dla uczniów: sala konsumpcyjna z zapleczem, bufet, magazyn i zadaszony taras, przebieralnie. Przebudowane zostaną sale szkoleniowe do praktycznej nauki zawodu. W salach dydaktycznych pojawi się nowe wyposażenie technologiczne. Prace budowlane obejmą także przebudowę wejścia do budynku, tarasu i schodów zewnętrznych. Schody, pomieszczenia dydaktyczne i sanitarno-higieniczne zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o nich zostaną też zbudowane nowe toalety. Prace budowlane mają zakończyć się do września przyszłego roku.

Całkowita wartość obu projektów – to ponad 22,5 mln zł. Na ich realizację Miasto Białystok otrzymało unijne dofinansowanie w wysokości ponad 15,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Dzięki tym inwestycjom zapewnimy młodzieży kształcenie zawodowe na najwyższym poziomie – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Spełnimy tym samym oczekiwania nie tylko uczniów i ich rodziców, ale także przedsiębiorców, którzy potrzebują pracowników wykształconych według najnowocześniejszych standardów.

Dopasowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy ułatwi absolwentom start w zawodzie oraz pozwoli na wzmocnienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego na obszarze Białegostoku. Tym bardziej, że w dalszej kolejności Miasto zamierza budowę Centrów Kształcenia Praktycznego przy kolejnych placówkach (Zespół Szkół Rolniczych, Zespół Szkół Elektrycznych oraz Zespół Szkół Technicznych).

Anna Kowalska

źródło:bialystok.pl