W Białymstoku powstanie nowoczesne i innowacyjne centrum nauki na Stadionie Miejskim przy ul. Wiosennej. Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy zostanie wybudowane z unijnym dofinansowaniem. Całość ma być gotowa do 2020 roku.

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy powstanie na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku zajmując ponad 3 tys. 200 m2. Białostockie centrum nauki zostanie podzielone na dwie strefy. Pierwsza, edukacyjna „Strefa Małego Odkrywcy” będzie przeznaczona dla najmłodszych odbiorców (3-10 lat). Z kolei strefa wystawy głównej zostanie przygotowana z myślą o młodzieży i dorosłych. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w indywidualnych doświadczeniach, grach zespołowych i zajęciach laboratoryjnych m.in. z elektromotoryki, robotyki, energetyki. Uczestnicy będą eksperymentować, uczyć się poprzez zabawę mając do dyspozycji ponad 70 stanowisk doświadczalnych.

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy będzie mogło pełnić rolę ośrodka popularyzującego naukę i innowacje na Podlasiu. Chcielibyśmy, żeby stało się ono takim podlaskim centrum nauki, odwiedzanym nie tylko przez białostoczan, ale też dzieci i młodzież z całego województwa – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dzięki tej inwestycji Stadion Miejski w Białymstoku będzie pełnił kolejną funkcję, nie tylko sportową, ale również edukacyjną.

W odkrywaniu świata nauki najmłodszym pomogą Zmysłek i Majka Pytajka. Bajkowi przewodnicy zadbają o to, aby pobyt w „Strefie Małego Odkrywcy” pozostawił mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Oprowadzą dzieci po wszystkich stanowiskach, powiedzą jak z nich korzystać i zaszczepią w nich pozytywne skojarzenia z nauką. Ich zadaniem będzie rozbudzanie w najmłodszych ciekawości i dociekliwości, a także wytłumaczenie w przystępny sposób skomplikowanych zjawisk i pojęć.

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy adresowane będzie do wszystkich zainteresowanych światem nauki i techniki. Ma przyciągać całe rodziny, by wspólnie odkrywały pasję do wynalazków, nauki, eksperymentów. Będzie to też kolejne ciekawe miejsce do odwiedzenia przez turystów.

Realizatorem tego przedsięwzięcia będzie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Został już ogłoszony przetarg na aranżację centrum nauki i zaprojektowanie niezbędnej infrastruktury. Planowane jest też ogłoszenie konkursu na nazwę dla tego innowacyjnego obiektu.

Otwarcie strefy dla najmłodszych planowane jest na wiosnę 2019 roku, natomiast otwarcie wystawy głównej na początek 2020 roku.

Całkowita wartość tej inwestycji to ok. 25 mln zł. Na realizację Miasto Białystok otrzymało unijne dofinansowanie – ponad 17 mln zł – z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Kamila Busłowska

źródło:bialystok.pl