BiKeR kończy sezon

Koniec sezonu roweru miejskiego w Białymstoku. W piątek, 1 grudnia, rowery trafią do magazynu, gdzie przejdą gruntowny przegląd. Czwarty już sezon BiKeRa przyniósł rekordowe wyniki. Po tegorocznej rozbudowie systemu wzrosła liczba użytkowników i wypożyczeń. W przyszłym sezonie pojawią się w mieście nowe stacje. Gdzie – o tym zdecydują mieszkańcy.

Wiosną 2018 r. w Białymstoku przybędą dwie nowe stacje rowerowe BiKeR. Taką możliwość stwarza umowa z operatorem sieci BiKeR – firmą Nextbike – zawarta na lata 2017-2019. Zostaną one usytuowane w miejscach, które wybiorą mieszkańcy w głosowaniu. Wybierać można spośród lokalizacji, które wcześniej również wskazywali białostoczanie:

1. ul. Bolesława Chrobrego
  2. ul. gen. J. Bema
  3. ul. gen. J. Hallera/Dziesięciny
  4. Al. Konstytucji 3 Maja/ul. Studzienna
  5. Zawady/ul. Polna
  6. ul. 42 Pułku Piechoty/Zacisze Dolistówki.

Głosować można będzie na stronie www.bialystok.pl, w terminie od 1 grudnia – do północy 14 grudnia. Każdy głosujący może wskazać jedną lokalizację.

Zależy nam na tym, aby nowe stacje pojawiały się tam, gdzie mieszkańcy naprawdę ich potrzebują i będą z nich korzystać jak najczęściej – zapewnił Adam Poliński, zastępca prezydenta Białegostoku. – Zwłaszcza że z każdym rokiem przybywa amatorów miejskiego roweru, co bardzo nas cieszy.

W minionym sezonie w systemie BiKeR zarejestrowało się ponad 11 tys. nowych użytkowników, a ich łączna liczba zbliżyła się do 60 tys. Wypożyczyli oni rowery ponad 570 tysięcy razy. Najchętniej rowery wypożyczano w maju. Z BiKeRów skorzystano w czasie całego miesiąca 124 394 razy. Był to pierwszy miesiąc w historii, kiedy liczba wypożyczeń przekroczyła 100 tysięcy. Dzienny rekord wypożyczeń padł także w maju – w sobotę, 20 maja, białostockie rowery wypożyczono aż 5 tys. 947 razy. To średnio ponad 4 wypożyczenia na minutę.

Najpopularniejszy standardowy BiKeR został w tym roku wypożyczony 1 tys. 381 razy. Dużą popularnością cieszyły się również tandemy, które wypożyczono niemal 9 tys. razy, oraz rowery dziecięce – prawie 4 tys. wypożyczeń. Średni czas wypożyczenia BiKeRa w tym roku to 15 minut i 15 sekund. Najwięcej nowych rejestracji odnotowano na początku sezonu. W kwietniu i maju rejestrowało się po ponad 2 tys. 500 nowych użytkowników miesięcznie. To najlepszy wynik od czerwca 2015 roku.

Dzięki sieci BiKeR miejski transport w Białymstoku staje się coraz bardziej popularny. W tym roku Białystok otrzymał nagrodę główną w kategorii „Miasto Roku/Ekologiczne Miasto Roku” w ogólnopolskim konkursie „Asy transportu publicznego”. Miasto doceniono za tworzenie warunków do rozwoju zrównoważonej mobilności.

Od kwietnia 2018 r. sieć BiKeR czekają kolejne zmiany. Oprócz uruchomienia dwóch kolejnych stacji, których lokalizację wybiorą mieszkańcy, system zostanie rozbudowany o 5 stacji i 50 rowerów sponsorskich.

Anna Kowalska

bialystok.pl