Białystok z czystym powietrzem

Powietrze w Białymstoku jest czyste! Jedno z najniższych stężeń pyłu PM10 w Polsce, najmniej dni z przekroczoną normą jakości powietrza oraz najniższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu spośród miast „pomiarowych” – taki obraz Białegostoku wyłania się z analiz przeprowadzonych przez inicjatywę Polski Alarm Smogowy.

Jedno z najniższych stężeń pyłu PM10 w Polsce

Białystok znalazł się wśród 10 miast z najniższym, poziomem stężenia pyłu PM 10. Średnioroczne stężenia tego rodzaju pyłu nie powinny przekraczać poziomu 40 mikrogramów na metr sześcienny. W Białymstoku poziom ten wynosi 19.8 µg/m3. Niższestężenianotują jedynie stacje w Suwałkach, Słupsku, Szklarskiej Porębie, Sopocie i Gdyni. Po drugiej stronie skali są takie miasta jak Kraków, Opoczno czy Pszczyna, gdzie poziom ten przekracza 50 µg/m3.

Tylko dwa dni ze smogiem w Białymstoku

Analizy Polskiego Alarmu Smogowego wykazały także, że Białystok jest miastem, w którym najrzadziej przekraczana była norma jakości powietrza (średnioodobowo stężenie pyłu PM10 było wyższe niż 50 µg/m3). W Polsce dni „smogowych” nie powinno być więcej niż 35. W 2016 r. w Białymstoku były tylko 2 takie dni. To najmniej spośród wszystkich pomiarowych miast. Dla porównania w Krakowie norma była przekroczona przez 165, w Opocznie 150, a w Wodzisławiu Śląskim – 114 dni.

Najniższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu

Polski Alarm Smogowy sprawdził również stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu, czyli węglowodoru aromatycznego powstającego podczas spalania paliw stałych w niskich temperaturach. Jego głównym źródłem w Polsce są gospodarstwa domowe, używające tzw. „kopciuchów” – pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno.

Obowiązująca norma to średnioroczne stężenie – 1 ng/m3

Poziom BAP w polskich miejscowościach jest od lat najwyższy w Unii Europejskiej. Rekordowe miasta przekraczają go prawie 18-krotnie. W Białymstoku poziom BAP nie przekracza obowiązujących norm i jest najniższy (podobnie jak w Suwałkach) w Polsce.

Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane z 2016 r. zebrane przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Białystok znalazł się wśród miast z najczystszym powietrzem w Polsce. To najnowsze dane o pomiarach pochodzących z wszystkich stacji pomiarowych w naszym kraju za rok 2016.

Stacje pomiarowe o najniższym stężeniu średniorocznym pyłu PM10 (poza stacjami pozamiejskimi):

1. Gdynia – 15.4 µg/m3
  2. Sopot – 16.7 µg/m3
  3. Szklarska Poręba – 18.3 µg/m3
  4. Słupsk – 19.2 µg/m3
  5. Suwałki – 19.2 µg/m3
  6. Białystok – 19.8 µg/m3
  7. Ożarów – 19.9 µg/m3
  8. Tczew – 20.0 µg/m3
  9. Gdynia – 20.7 µg/m3
  10. Szczecin – 22.2 µg/m3

Stacje pomiarowe o najniższej liczbie dni ze stężeniem PM10 większym niż 50 µg/m3:

1. Białystok – 2 dni
  2. Sopot, Suwałki – 3 dni
  3. Gdynia – 5 dni
  4. Słupsk – 6 dni
  5. Gdańsk – 9 dni
  6. Piwniczna – 10 dni
  7. Olsztyn – 11 dni
  8. Mrągowo, Szczecin – 13 dni

Stacje pomiarowe o najniższym stężeniu średniorocznym BAP (poza stacjami pozamiejskimi) (norma – 1 ng/m3):

1. Suwałki – 1.1 ng/m3
  2. Białystok – 1.1 ng/m3
  3. Olsztyn – 1.3 ng/m3
  4. Koszalin – 1.5 ng/m3
  5. Płock – 1.6 ng/m3
  6. Warszawa – 1.7 ng/m3
  7. Lublin – 1.8 ng/m3
  8. Wągrowiec – 1.8 ng/m3
  9. Elbląg – 1.8 ng/m3
  10. Piła – 2.1 ng/m3

W Białymstoku stan powietrza mierzą dwie stacje pomiarowe. Jedna jest zlokalizowana przy ul. Warszawskiej, a druga przy ul. Waszyngtona. Za monitoring jakości powietrza odpowiada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Źródło: www.polskialarmsmogowy.pl.

(oprac. Urszula Boublej)