Miasto uczci rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Białostockim

Zbliża się 75. rocznica

0
54

„Białystok pamięta” – pod tym tytułem odbywać się będą uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Białostockim i jego likwidacji.

Inauguracja nastąpi 5 lutego, czyli w rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta. W ramach uroczystości o godzinie 17:00 w miejscach, gdzie znajdowały się bramy getta (tj. róg ulic Malmeda i Białówny oraz ulic Jurowieckiej i Sienkiewicza) zorganizowany zostanie koncert muzyki klezmerskiej i recytacja tekstów dotyczących wydarzeń z 1943 r.

Następnie uczestnicy obchodów przemaszerują pod Pomnik Bohaterów Powstania przy ul. Żabiej. Będą tam odczytane fragmenty pamiętnika Dawida Szpiro oraz listy ofiar.

Niemieckie władze okupacyjne utworzyły getto w Białymstoku 26 lipca 1941 r. dla ponad 40 tys. Żydów. Od 5 lutego 1943 r. w ciągu ośmiu dni Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 10 tys. ludzi, a 2 tys. osób zamordowali na miejscu. 16 sierpnia 1943 roku wybuchło w getcie powstanie. Był to drugi co do wielkości (po powstaniu w getcie warszawskim) akt samoobrony ludności żydowskiej przeciwko hitlerowcom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here