Białystok – Miasto rodzinne

0
45

W całej Polsce Białystok jest postrzegany jako miasto rodzinne, to znaczy miejsce przyjazne wychowaniu dzieci: zielone osiedla, pięknie wyposażone place zabaw, bogactwo programowe zajęć pozaszkolnych oraz doskonale zorganizowana pomoc dla rodziców w opiece nad dziećmi od wieku niemowlęcego aż po szkolny.

Białystok daje wiele możliwości rozwoju samego dziecka jak również jego pasji: szkoły tańca, śpiewu, akrobatyczne, sportowe, muzyczne, pływalnie, jazdy konne i wiele innych oraz kluby osiedlowe proponujące najróżniejsze warsztaty i zajęcia. Dzieciaki mają w czym wybierać i dostosować plan swoich zajęć do zainteresowań.

Jak podaje money.pl: utrzymanie dziecka – do czasu obronienia przez niego dyplomu nawet 259 tys. zł. W tym czasie jego wykształcenie pochłonie ponad 160 tys. zł, a opieka lekarska 36 tys. zł. Potwierdza się powiedzenie, które mówi, że jedno dziecko to jeden dom.
W sumie przyszły magister kosztuje blisko pół miliona złotych.

No tak, tyle, że niektóre rodziny mają więcej niż jedno dziecko, ja mam trójkę, oznacza to, że zainwestuję w moje dzieci około 1,5 mln złotych. A co z rodzinami wielodzietnymi? Skąd białostoczanie biorą środki na tak duże wydatki?

Samo miasto Białystok prowadzi szereg działań wspierających rodziców w finansowaniu wydatków na edukację i rozwój dziecka. Wśród nich można wymienić m.in. stypendia Prezydenta Miasta Białegostoku za wyniki i osiągnięcia w nauce, w dziedzinie twórczości artystycznej, za innowacyjną myśl techniczną oraz stypendia motywacyjne – za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Co roku organizowany jest konkurs ofert na realizację wypoczynku letniego oraz zimowego dzieci i młodzieży. Dzięki miejskiemu wsparciu finansowemu organizacje pozarządowe oferują uczniom półkolonie, kolonie, biwaki, obozy wypoczynkowe w czasie ferii i wakacji.

Ponadto dzieci mogą korzystać z różnego rodzaju form spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowań i integracji w miejskich jednostkach kultury (np. Białostocki Ośrodek Kultury, Muzeum Wojska, Dom Kultury „Śródmieście”), sportu (Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji) oraz świetlicach socjoterapeutycznych. Regularnie Miasto organizuje również m.in. festyny, koncerty i wystawy, w których udział jest bezpłatny. Kamila Bogacewicz – pracownik kancelarii Prezydenta Białegostoku dodaje również: warto pamiętać, że od września 2013 r. w naszym mieście funkcjonuje Białostocka Karta Dużej Rodziny. BKDR to narzędzie wsparcia wielodzietnych rodzin (posiadających co najmniej 3 dzieci). Program gwarantuje liczne ulgi (w miejskich jednostkach kultury, sportu i u partnerów prywatnych), zniżki w miejskich żłobkach, przedszkolach i w komunikacji miejskiej. Do programu przystąpiło już ponad 18 tys. 900 osób (3 tys. 800 rodzin). Od 2013 r. działa też Białostocka Akademia Rodziny, która organizuje wykłady, szkolenia, warsztaty dotyczące rodziny, wychowania oraz wzmacniania relacji rodzinnych. Są one skierowane m.in. do rodziców i dzieci.

Zapytaliśmy też same dzieci, jak czują się w naszym mieście, odpowiada Ola, 12 lat: Lubię moje miasto. Często chodzimy do kina, oraz na basen. Jakiś czas temu byliśmy całą rodziną na przedstawieniu o bańkach mydlanych, który bardzo nam się podobał. Z koleżankami wolimy wybrać się do centrum trampolin, albo na jakiś koncert. Bywamy też  w Galeriach Handlowych, gdzie odbywają się różne wydarzenia, najmilej wspominam spotkanie z blogerami. Za to Krzyś 7 l, cieszy się, że może uczyć się gry w szachy i trenować judo.

Radość naszych dzieci, rekompensuje wszystkie trudy związane z ich finansowaniem. Kiedy patrzę na nasze dzieci, nie, nie tylko moje, ale na nasze dzieci z Podlasia: jestem z nich dumna. My rodzice daliśmy im niezwykły dar: możliwość odkrycia i realizowania swoich pasji: śpiewają, tańczą, grają na instrumentach, odnoszą sukcesy na każdym polu. Rozwijają się i marzą, a marzenia dodają skrzydeł. Naszą miłością i poświęceniem dodaliśmy naszym dzieciom skrzydeł, i to nie prawda, że są rozpieszczone. One znają swoją wartość, wiedzą czego chcą, a dzięki temu szybciej odnajdą drogę do zrealizowania swoich celów.

Anna Zatorska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here