Białostoczanie uczcili 75. rocznicę likwidacji getta

0
32

Białostoczanie uczcili 75. rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta w Białymstoku. Wydarzenia odbywają się pod wspólnym tytułem „Białystok pamięta”.

W poniedziałek (5.02) mieszkańcy miasta, wśród których był prezydent Tadeusz Truskolaski, spotkali się w miejscach, gdzie znajdowały się bramy do białostockiego getta: u zbiegu ul. I. Malmeda i I. Białówny oraz ul. Jurowieckiej i H. Sienkiewicza, skąd przeszli pod pomnik Bohaterów Powstania w Getcie przy ul. Żabiej.

Na miejscu dawnego cmentarza odczytano fragmenty pamiętnika Dawida Szpiro, listę ofiar akcji lutowej, zapalono świece oraz złożono kwiaty.

Kolejne uroczystości, upamiętniające spalenie Wielkiej Synagogi, planowane są na 27 czerwca. Główna część obchodów odbędzie się 16 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Białostockim.

Przypomnijmy, że 5 lutego 1943 r. Niemcy rozpoczęli tzw. akcję lutową. O godz. 4 rano jednostki żandarmerii, gestapo oraz policji żydowskiej rozpoczęły przeszukiwania terenu getta, wyłapując wytypowanych do wywózki ludzi. W trwającej około tygodnia akcji na miejscu rozstrzelano ok. 1-2 tys. osób, a do obozu zagłady w Treblince wywieziono kolejnych 12 tysięcy.

Spodobał Ci się artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here