Na ulicach pojawią się nowe autobusy BKM

0
54

Tabor Białostockiej Komunikacji Miejskiej powiększy się o dwa nowe autobusy hybrydowe. Miasto właśnie rozstrzygnęło przetarg na te zakupy.

Za nowe autobusy zapłacić trzeba będzie 3 mln 613 tys. zł, a dostarczy je szwedzka firma Volvo Bus Corporation. Będą to niskopodłogowe, jednoczłonowe pojazdy mające napęd hybrydowy spalinowo-elektryczny. Na ulice Białegostoku wyjadą w drugiej połowie tego roku. Zakupy te zostaną dokonane w ramach unijnego projektu „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”.

Miasto – w ramach tego samego projektu – chce kupić jeszcze autobusy niskoemisyjne i niskopodłogowe o silnikach spełniających normy emisji spalin Euro VI. Będzie to piętnaście pojazdów przegubowych 18-metrowych i trzy 12-metrowe. Oferty na ten przetarg można składać do 22 lutego.

W najbliższych latach zaplanowano więcej takich zakupów. Zostaną dokonane dzięki czterem projektom dotyczącym transportu miejskiego. Tabor będzie współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dzięki temu na ulice Białegostoku do roku 2021 wyjadą w sumie co najmniej 72 nowe, najnowocześniejsze autobusy. Przybliżony łączny koszt to ok. 110 mln zł netto.

Będzie to kolejny etap prowadzonych przez Miasto Białystok od kilku lat inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i umożliwiających rozwój sieci szybkich autobusów. Realizacja planowanych projektów ułatwi dostęp do centrum i poprawi komunikację na terenie Białegostoku. Jednym z celów jest także zapewnienie mieszkańcom odpowiedniej jakości życia poprzez zadbanie o czyste powietrze. Niskoemisyjne, nowoczesne autobusy mają na to duży wpływ.

W ramach projektu „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”, oprócz zakupu autobusów, Białystok otrzymał również dofinansowanie na przebudowę ulic: Sitarskiej, 1000-lecia Państwa Polskiego, Jurowieckiej. Podobnie jest z pozostałymi dwoma projektami, które Miasto złożyło do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia – oprócz nowych autobusów zaplanowano przebudowę wielu ulic, a także zakup biletomatów (24 stacjonarne na przystankach i 255 mobilnych, zamontowanych w autobusach.

Spodobał Ci się artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here