Nowa ekspozycja w Muzeum Wojska w Białymstoku

0
31

„Nie tylko Legiony. Polskie formacje wojskowe 1914-1918” – to nazwa nowej wystawy w Muzeum Wojska w Białymstoku. Jej otwarcie odbędzie się 11 lutego. Jest to jedno z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Dzięki działaniom i wydarzeniom organizowanym w naszym mieście przez cały rok godnie uczcimy pamięć o niepodległości Polski. Wspólnie świętujmy tę rocznicę – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – W niedzielę warto wybrać się do Muzeum Wojska w Białymstoku.

Wystawa czasowa „Nie tylko Legiony. Polskie formacje wojskowe 1914-1918” zostanie otwarta o godz. 14.00 w muzeum przy ul. J. Kilińskiego 7.

Głównym założeniem wystawy jest fotograficzne i faktograficzne pokazanie polskiego wysiłku zbrojnego podczas I wojny światowej. Ekspozycja tworzy narracyjną opowieść o polskich formacjach wojskowych walczących u boku zaborców o sprawę polską, co w konsekwencji przyniosło w listopadzie 1918 r. upragnioną niepodległość.

– Na wystawie zaprezentowanych zostanie m.in. ok. 400 archiwalnych fotografii (w kioskach 3D i ramkach cyfrowych), liczne dokumenty, manekiny postaciowe, broń biała i palna oraz niemiecki film dokumentalny z 1916 roku – powiedział Marek Gajewski, historyk i kustosz Muzeum Wojska w Białymstoku, autor wystawy.

Więcej informacji o wystawie znajduje się na stronie mwb.com.pl.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here