Powstała książka o najstarszym cmentarzu w Białymstoku

0
56

Miasto wydało monografię cmentarza najstarszej białostockiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzięki tej publikacji można poznać wiele ciekawostek o historii i walorach artystycznych tej nekropolii.

Publikacja „Cmentarz farny w Białymstoku” została podzielona na pięć części. Wstęp odnosi się do religijnego znaczenia nekropolii. Następnie omówiona została historia cmentarza. Ciekawe informacje zawiera rozdział o rozplanowaniu, typologii i walorach artystycznych nagrobków. Ważną częścią monografii jest opowieść o grobach sławnych i znanych białostoczan, która inspiruje do zwiedzania cmentarza i odnajdywania miejsc w niej opisanych. Ostatni rozdział publikacji zawiera alfabetycznie ujęte biogramy ponad 100 zasłużonych dla miasta osób pochowanych na cmentarzu farnym.

– Monografia cmentarza farnego to ważna inicjatywa, która przybliża mieszkańcom chrześcijańskie dziedzictwo naszego miasta i przypomina o wielu ważnych białostoczanach pochowanych na tej nekropolii – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Nad realizacją publikacji czuwała Fundacja Ochrony Zabytków „Na rubieży”. Projekt otrzymał finansowe wsparcie Miasta. Monografia „Cmentarz farny w Białymstoku” została wydana w nakładzie 300 egzemplarzy.

Promocja książki odbędzie się 15 lutego o godz. 17.00 w Muzeum Podlaskim przy Rynku Kościuszki. Ponadto w najbliższych dniach na profilu Wschodzący Białystok na Facebooku zostanie zorganizowany konkurs, w którym będzie można wygrać tę publikację.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here