Wspólnie świętujmy wyzwolenie Białegostoku

0
27

Za tydzień (19.02) przypada 99. rocznica wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców. 

Rocznicę wyzwolenia miasta z rąk zaborców Białystok uczci m.in. w trakcie uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Główne uroczystości rozpoczną się w poniedziałek o godz. 12.00 na Rynku Kościuszki. Uczestnicy, m.in. władze miasta, złożą pod pomnikiem kwiaty, zapalą znicze. O godz. 17.00 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada. Prezydent Białegostoku zaprasza mieszkańców miasta, aby wzięli udział w rocznicowych uroczystościach.

Dzień wcześniej (18 lutego o godz. 17.00) w kinie Forum odbędzie się trzeci Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Na uczestników będzie czekało czterdzieści pytań dotyczących dziejów naszego miasta, odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 50-lecia Muzeum Wojska w Białymstoku. Zapisy chętnych do testu trwają do 16 lutego: www.mwb.com.pl.

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here