99. rocznica wyzwolenia Białegostoku

W najbliższy poniedzialek (19.02) przypada 99. rocznica wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców.

Zostanie ona uczczona pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. O godz. 12.00 uczestnicy uroczystości, m.in. władze miasta, złożą kwiaty, zapalą znicze. O godz. 17.00 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada.

Dzień wcześniej (18 lutego o godz. 17.00) w kinie Forum odbędzie się trzeci Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Na uczestników będzie czekało czterdzieści pytań dotyczących dziejów naszego miasta, odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 50-lecia Muzeum Wojska w Białymstoku.

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.