Bezpłatne porady prawne w Białymstoku

0
54

Już trzeci rok z rzędu białostoczanie korzystają z bezpłatnych porad prawnych. W 2016 i 2017 roku po pomoc zwróciło się około 5,5 tys. osób. Najczęściej doradcy wspierają mieszkańców w sprawach dotyczących prawa cywilnego, spadkowego i karnego.

W ubiegłym roku o pomoc do doradców zwróciło się ponad 2,5 tys. osób. W większości byli to seniorzy (1519 osób). 617 porad udzielono osobom, które nie ukończyły 26 lat. 173 razy skorzystały z pomocy prawnej osoby legitymujące się Kartą Dużej Rodziny. Najwięcej porad dotyczyło spraw z zakresu prawa cywilnego (746), prawa spadkowego (482) i alimentów (260).

W 2016 roku w punktach bezpłatnej pomocy prawnej udzielono prawie 3 tys. porad. W tym ponad 2,3 tys. razy po poradę zgłaszały się osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat i seniorzy powyżej 65 roku życia. Beneficjenci Karty Dużej Rodziny uzyskali wsparcie prawników 231 razy. Białostoczanie potrzebowali pomocy w sprawach dotyczących prawa cywilnego (708), spadkowego (541) i rzeczowego (408).

W tym roku punkty bezpłatnej pomocy prawnej, prowadzone przez organizacje pozarządowe wyłonione w otwartym konkursie ofert, są zlokalizowane w budynku Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3 (pok. 7A i 7B) oraz przy ul. L. Zamenhofa 5C (pok. 4 i 11). Adwokaci i radcowie prawni dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-19.30.

Inicjatywa bezpłatnych porad prawnych jest realizowana z myślą o najuboższych, seniorach, kombatantach i weteranach, posiadaczach Karty Dużej Rodziny oraz ofiarach klęsk. Z pomocy mogą też korzystać osoby, które nie ukończyły 26 lat. W punktach pomocy można uzyskać informacje o obowiązującym prawie, o uprawnieniach i obowiązkach ciążących na obywatelach. Kompetentni doradcy pomagają np. w sporządzaniu pism o zwolnienie od kosztów procesowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu, adwokata, radcy prawnego, podatkowego czy rzecznika patentowego.

 


Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here