Poznaliśmy laureatów trzeciego testu wiedzy o Białymstoku

0
37

W niedzielę (18.02) w białostockim kinie Forum odbyła się trzecia edycja Testu Wiedzy o Historii Białegostoku. Tegorocznym laureatem quizu został Adam Janucik. Drugie miejsce zajął Rafał Kazberuk. Na podium stanął też Aleksander Sołowianowicz.

W niedzielnym teście wzięło udział 97 osób. Uczestnicy odpowiadali na 40 pytań dotyczących kultury, sztuki, sportu i wojskowości. Zwycięzca udzielił 35 prawidłowych odpowiedzi. W nagrodę otrzymał 3 tys. zł. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca były 2 tys. zł, natomiast trzeciego – 1 tys. zł.

Tegoroczny test wpisał się w obchody stulecia niepodległości Polski. Jednak przede wszystkim mieszkańcy Białegostoku po raz kolejny zmierzyli się z historią naszego miasta. Test napisać mógł każdy, za wyjątkiem osób zawodowo zajmujących się historią lokalną (np. przewodników, nauczycieli, pracowników instytucji naukowych i kulturalnych). Wiek nie grał roli – w szranki mogły stanąć również osoby niepełnoletnie – za zgodą opiekunów.

– Test Wiedzy o Historii Białegostoku to okazja do zweryfikowania wiedzy na temat historii naszego miasta. W tym roku z tej okazji skorzystało prawie sto osób. Gratuluję zwycięzcy i wyróżnionym, którzy mają naprawdę szeroką wiedzę o Białymstoku – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Wśród pytań tegorocznego testu znalazły się, m.in. nawiązujące do 50-lecia Muzeum Wojska. Na przykład: kto był założycielem i pierwszym dyrektorem placówki? Inne przykładowe pytania to: w którym roku Park Zwierzyniecki otrzymał imię Konstytucji 3 Maja, kiedy ukazał się pierwszy numer „Dziennika Białostockiego”, czy – gdzie mieściło się białostockie kino „Świat”?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here