Jeden procent zostaw w Białymstoku

Prezydent Białegostoku zachęca mieszkańców miasta do wspierania białostockich organizacji pożytku publicznego. Jeden procent podatku od białostoczan to potężny zastrzyk wsparcia finansowego i wyraz poparcia działań prowadzonych przez organizacje z trzeciego sektora w naszym mieście.

Urząd Miejski w Białymstoku po raz trzeci startuje z kampanią społeczną „1% niech zostanie w Białymstoku”. Wszystkie działania prowadzone pod tym hasłem mają zachęcić mieszkańców do przekazywania 1% podatku na białostockie organizacje pożytku publicznego. Białostoczanie na Youtubie i Facebooku mogą obejrzeć rapowany spot przygotowany przez Miasto Białystok z udziałem muzyka Michała „Ciry” Ciruka.

Najbliższe miesiące – luty, marzec i kwiecień – to czas, kiedy mieszkańcy Białegostoku spełniają swój podatkowy obowiązek. Podczas rozliczania się z Urzędem Skarbowym warto pamiętać o organizacjach pożytku publicznego, które działają na terenie naszego miasta i zostawić swój 1% w Białymstoku. Aby przekazać 1% podatku wystarczy w swoim zeznaniu podać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji oraz wysokość kwoty na jej rzecz. Termin rozliczeń mija 30 kwietnia.

– Zachęcam mieszkańców, ale także wszystkie białostockie organizacje pożytku publicznego, do włączenia się w miejską kampanię – do udostępniania spotu promującego tę ideę i informowania białostoczan o tej akcji – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Wspólnie zadbajmy o to, aby o akcji „1% niech zostanie w Białymstoku” dowiedziało się jak najwięcej osób.

Listę wszystkich organizacji pożytku publicznego uprawionych do otrzymania 1% podatku w 2018 roku można znaleźć na stronie www.bip.kprm.gov.pl. Wśród nich jest wiele białostockich – warto je wesprzeć.

Według danych z dwóch Urzędów Skarbowych w Białymstoku w 2017 roku za poprzedni rok rozliczyło się ok. 141 tys. 370 białostoczan, z tego prawie 96,5 tys. przekazało 1% swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. To ponad 68% wszystkich białostockich podatników. Dzięki temu do organizacji trafiło ponad 5 mln 800 tys. zł. Wśród najpopularniejszych białostockich organizacji, do których trafiły pieniądze z 1% od białostoczan są: Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Droga”, fundacje „Pomóż Im”, „Zdążyć z pomocą”, Avalon, Rosa, Eleos i Caritas, Hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”.

Zgodnie z danymi Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku mieszkańcy województwa podlaskiego w 2015 roku przekazali prawie 13 mln zł, rok później – ponad 14 mln zł, a w ubiegłym – prawie 15,5 mln zł różnym organizacjom pożytku publicznego.