Jeden procent zostaw w Białymstoku

0
52

Prezydent Białegostoku zachęca mieszkańców miasta do wspierania białostockich organizacji pożytku publicznego. Jeden procent podatku od białostoczan to potężny zastrzyk wsparcia finansowego i wyraz poparcia działań prowadzonych przez organizacje z trzeciego sektora w naszym mieście.

Urząd Miejski w Białymstoku po raz trzeci startuje z kampanią społeczną „1% niech zostanie w Białymstoku”. Wszystkie działania prowadzone pod tym hasłem mają zachęcić mieszkańców do przekazywania 1% podatku na białostockie organizacje pożytku publicznego. Białostoczanie na Youtubie i Facebooku mogą obejrzeć rapowany spot przygotowany przez Miasto Białystok z udziałem muzyka Michała „Ciry” Ciruka.

Najbliższe miesiące – luty, marzec i kwiecień – to czas, kiedy mieszkańcy Białegostoku spełniają swój podatkowy obowiązek. Podczas rozliczania się z Urzędem Skarbowym warto pamiętać o organizacjach pożytku publicznego, które działają na terenie naszego miasta i zostawić swój 1% w Białymstoku. Aby przekazać 1% podatku wystarczy w swoim zeznaniu podać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji oraz wysokość kwoty na jej rzecz. Termin rozliczeń mija 30 kwietnia.

– Zachęcam mieszkańców, ale także wszystkie białostockie organizacje pożytku publicznego, do włączenia się w miejską kampanię – do udostępniania spotu promującego tę ideę i informowania białostoczan o tej akcji – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Wspólnie zadbajmy o to, aby o akcji „1% niech zostanie w Białymstoku” dowiedziało się jak najwięcej osób.

Listę wszystkich organizacji pożytku publicznego uprawionych do otrzymania 1% podatku w 2018 roku można znaleźć na stronie www.bip.kprm.gov.pl. Wśród nich jest wiele białostockich – warto je wesprzeć.

Według danych z dwóch Urzędów Skarbowych w Białymstoku w 2017 roku za poprzedni rok rozliczyło się ok. 141 tys. 370 białostoczan, z tego prawie 96,5 tys. przekazało 1% swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. To ponad 68% wszystkich białostockich podatników. Dzięki temu do organizacji trafiło ponad 5 mln 800 tys. zł. Wśród najpopularniejszych białostockich organizacji, do których trafiły pieniądze z 1% od białostoczan są: Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Droga”, fundacje „Pomóż Im”, „Zdążyć z pomocą”, Avalon, Rosa, Eleos i Caritas, Hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”.

Zgodnie z danymi Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku mieszkańcy województwa podlaskiego w 2015 roku przekazali prawie 13 mln zł, rok później – ponad 14 mln zł, a w ubiegłym – prawie 15,5 mln zł różnym organizacjom pożytku publicznego.

 


Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here