Dzień pamięci o żołnierzach niezłomnych

0
12

Pierwszego marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia w Białymstoku, na Plantach, odsłonięty zostanie pomnik poświęcony Danucie Siedzikównie „Ince”. Prezydent miasta zaprasza białostoczan do upamiętnienia polskiego podziemia niepodległościowego.

Za tydzień, w czwartek o godz. 18.00, odbędzie się w Białymstoku uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterskiej sanitariuszce „Ince”. Pomnik został ustawiony na terenie Parku Planty, na Skwerze Lecha i Marii Kaczyńskich. Jest to realizacja zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego 2016.

Tego samego dnia (1 marca) odbędzie się także wykład dr. Marcina Zwolskiego z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku – „Danuta Siedzikówna „Inka” jako nowy symbol 5. Wileńskiej Brygady AK”. Można się na niego wybrać o godz. 19.00 do tymczasowej siedziby MPS przy ul. H. Sienkiewicza 26.

– Dążymy do tego, aby pamięć o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, trwała wiecznie. Aby o bohaterach tamtych czasów pamiętały kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady AK. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. „Inka” znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB. Ponownie aresztowana w lipcu 1946 r., została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 roku. Pośmiertnie awansowano ją na stopień podporucznika.

1 marca to rocznica stracenia dowódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, płk Łukasza Cieplińskiego ps. Ostrowski, a także jego współpracowników. Aresztowani we wrześniu 1947 roku, po długotrwałym ubeckim śledztwie zostali zamordowani w roku 1951 strzałami w tył głowy w piwnicy mokotowskiego więzienia.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w roku 2011. To święto upamiętniające wszystkich żołnierzy polskich formacji podziemnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaprzestali walki, zbrojnie stawiając czoła kolejnej, sowieckiej okupacji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here