„Zemsta” w Teatrze Dramatycznym

0
15

W najbliższą sobotę (24 lutego) w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry. Przedstawienie reżyseruje Henryk Talar. Produkcję sztuki wsparło finansowo Miasto Białystok.

„Zemsta” to jedna z najznakomitszych komedii Aleksandra Fredry mająca ponadczasowy i uniwersalny charakter. Dzieło powstało na początku lat 30. XIX wieku. Autor ukazał w nim zmierzch polskiej szlachty, uwidaczniając jej wady i słabostki w kreacjach głównych bohaterów.

Przedstawienie reżyseruje Henryk Talar – wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy, reżyser, pedagog, były dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Dorobek artystyczny Henryka Talara to ponad siedemset kreacji: sto ról w teatrze, dwieście w filmie i telewizji oraz czterysta w Teatrze Polskiego Radia. Białostoccy widzowie mogli oglądać aktora w spektaklu „Świętoszek” w reżyserii Bogdana Michalika.

– Chciałbym serdecznie podziękować za piękno w tym mieście. To mnie podbudowało. Ja nie wiedziałem, że powstanie takie przedstawienie. Ono powstało dopiero, kiedy powędrowałem po Białymstoku. Dziękuję za tak dla mnie ważny czas, który spędziłem w tym mieście – powiedział reżyser.

Scenografię zaprojektowała Zuzanna Talar, która wraz z Elżbietą Wysocką stworzyła również projekty kostiumów. Muzykę do spektaklu skomponował Patryk Ołdziejewski. Za ruch sceniczny odpowiada Anna Wytych-Wierzgacz. W przedstawieniu zagrają Danuta Bach, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Mazur, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka i Patryk Ołdziejewski.

Produkcję „Zemsty” sfinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. Współpraca Miasta Białegostoku z Teatrem Dramatycznym jest kontynuacją kooperacji zapoczątkowanej w ubiegłym roku.

– Pozytywne doświadczenia związane z realizacją przedstawienia „Popiełuszko” skłoniły nas do tego, by jeszcze mocniej zaangażować się we współpracę z Teatrem Dramatycznym przy realizacji kolejnych jego produkcji. Dlatego w tym roku miasto Białystok wesprze finansowo produkcję trzech kolejnych sztuk – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – W wyjątkowym roku 2018, gdy przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, nie mogło wśród tych przedstawień zabraknąć „Zemsty”, która opowiada o wadach, ale i zaletach naszego narodu.

Premiera sztuki odbędzie się 24 lutego o godz. 19.00 na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego. Tuż przed premierą (od godz. 18.30) widzowie będą mieli okazję spotkać się z Henrykiem Talarem. W teatralnym foyer reżyser będzie podpisywał książkę „Henryk Talar i Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie lata 1994-1997” autorstwa Zuzanny Talar.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here