Stawy Marczukowskie z dofinansowaniem

0
35

Miasto Białystok otrzymało ponad 1,3 mln zł na renowację Stawów Marczukowskich. W miejscu, które od lat było zaniedbane, powstał atrakcyjny teren do rekreacji, wypoczynku i edukacji przyrodniczej. Finałem inwestycji będą nasadzenia zieleni i zakup pływających platform dla ptactwa.

Dzięki unijnej dotacji, przyznanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w tym roku będzie możliwe zakończenie prac związanych z rewitalizacją czterohektarowego terenu wokół dwóch białostockich stawów przy ul. Marczukowskiej. Jesienią 2017 roku Miasto zainwestowało w rośliny wodne do obu stawów. Natomiast w tym roku, w drugim etapie realizacji tej części projektu, odbędą się nasadzenia roślin: 129 drzew i 655 krzewów. Powstaną też rabaty z roślinami miododajnymi i zostanie założona kwietna łąka.

Nasadzenia roślin na terenie Stawów Marczukowskich będą zwieńczeniem tej inwestycji. Już teraz spacery w tym miejscu to ogromna przyjemność. Mam nadzieję, że do końca tego roku uzyskamy ostatecznie taki efekt, na jakim nam zależało przy podejmowaniu prac nad rewitalizacją – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Realizacja projektu odbudowy Stawów Marczukowskich rozpoczęła się w grudniu 2016 roku. Stawy zostały oczyszczone i pogłębione. Powstały na nich wyspy lęgowe dla ptaków, a na dnie zbiorników – zimowisko dla ryb. Ponadto wybudowano dwa dodatkowe stawy do rozrodu płazów. Oprócz tego wykonano oczyszczenie oraz odmulenie cieku Bażantarka poniżej mostu przy ul. Marczukowskiej, które pozwala na odprowadzanie nadmiaru wód do rzeki Białej. Wokół stawów utworzono taras widokowy ze stojakami na rowery. Wybudowano altanę, dwa drewniane mostki i „ptasią wieżę” o wysokości 7 metrów do obserwacji ornitologicznych. Jest też strefa wypoczynkowa i parking dla samochodów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here