Tydzień z dyplomacją

0
16

Kultura, nowe media, dialog publiczny – to tematy, które dziś kończą trwający w Białymstoku od poniedziałku (19 lutego) Festiwal Dyplomatyczny. Tydzień spotkań z naukowcami i dyplomatami był dla uczestników tego wydarzenia okazją do obywatelskiej edukacji oraz bezpośredniego kontaktu ze światem stosunków międzynarodowych.

Goście ostatniego dnia festiwalu – to Sylwia Ławrynowicz, Marek Migalski, Anna Mierzyńska i Jarosław Kuźniar. Wykłady i dyskusje z uczestnikami poświęcono m.in. na rozważania o tym, kiedy i gdzie wymyślono narody, a także o przekazie politycznym na polskim Facebooku.

Wykład inauguracyjny wygłosił prezydent Bronisław Komorowski, który – obok rektora Uniwersytetu w Białymstoku Roberta Ciborowskiego oraz prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego – pełnił także patronat honorowy nad wydarzeniem.

– To wydarzenie, które pokazuje, jak wielowymiarowym pojęciem jest dyplomacja i jak wielu obszarów dotyka – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dzięki wykładom, spotkaniom i rozmowom, jakie przez ten tydzień toczyły się w ramach festiwalu, można przyjrzeć się zagadnieniom współczesnego świata i lepiej ten świat rozumieć.

Festiwal wypełniły wykłady i dyskusje poświęcone 100-leciu stosunków dyplomatycznych z USA, Finlandii i fińskiej edukacji, polityce wschodniej, instytucjom międzynarodowym, a także kulturze i dialogowi publicznemu. Spotkania odbywały się głównie w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Narewskiej 11. W Białymstoku gościli w tych dniach m.in.: Daniel Piekarski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Trina D. Saha z ambasady USA, Sari Errikson z ambasady Finlandii, Paweł Kowal z Instytutu Nauk Politycznych PAN, Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

 

 


Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here