Nowi patroni białostockich ulic

0
35

Dwie białostockie ulice, rondo i skwer od poniedziałku (26.02) mają nowe nazwy. Rada Miasta zdecydowała o upamiętnieniu ważnych osób związanych z naszym miastem i nawiązała do wspólnej historii Polski i Litwy.

Patronem ulicy łączącej ul. Botaniczną z ul. J.H. Dąbrowskiego został Samuel Pisar. To prawnik, pisarz, społecznik, obrońca praw człowieka. Urodził się w Białymstoku przy ul. J.H. Dąbrowskiego 20. Natomiast niewielka uliczka usytuowana między ul. S. Mikołajczaka i ul. Bacieczki zyskała patrona w osobie ks. Zdzisława Peszkowskiego. To polski prezbiter katolicki, doktor filozofii, kapelan Jana Pawła II, harcmistrz. Nową nazwę ma też skwer w centrum Białegostoku, między ul. Czystą a ul. Bohaterów Getta. Jego patronką została Felicja Reszkin-Nowak – pisarka, dziennikarka, siostrzenica esperantysty Jakuba Szapiro, która pisała m.in. o swoich przeżyciach w białostockim getcie. Od wczoraj również rondo na Bojarach ma nową nazwę: Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Akceptacji radnych nie zyskała propozycja dotycząca nazwy przedłużenia ul. Chrobrego na Skorupach. Patronką tej ulicy nie będzie Dobrawa, czeska księżniczka, żona Mieszka I, dzięki której chrystianizacja państwa polskiego była znacznie szybsza.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here