Zimowe oczyszczanie miasta na nowych zasadach

Nowy podział zadań i szansa na zaangażowanie większej liczby wykonawców do ich realizacji – w taki sposób miasto przygotowuje się do kolejnych sezonów zimowych.

Najważniejsze nowości w ogłoszonym właśnie przetargu na zimowe oczyszczanie to wydzielenie, poza podziałem miasta na 6 sektorów, także rodzajów zadań do realizacji. W ramach jednego sektora, różne firmy będą mogły realizować różne zadania, w tym:

1. oczyszczania głównych ulic Białegostoku w sektorach I-VI,
  2. oczyszczania chodników, Strefy Płatnego Parkowania, dróg dla rowerów (z liści, piachu, etc.), przystanków komunikacji miejskiej, w Sektorach I-II,
  3. oczyszczania chodników, dróg dla rowerów, przystanków komunikacji miejskiej, w sektorach III-VI,
  4. oczyszczania tzw. ulic osiedlowych wraz z chodnikami i zieleńcami w sektorach III-V.

Zamówienie składa się z 16 części i na każdą z nich można składać odrębne oferty.

– Liczymy na to, że te zmiany pozwolą usprawnić zimowe oczyszczanie miasta – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – To także szansa dla mniejszych, lokalnych firm, które mogą startować w przetargu i ubiegać się o realizację zadań niewymagających posiadania kosztownego sprzętu.

Zadania będą realizowane w czterech przedziałach czasowych:

• sezon przedzimowy: od 1 października do 15 listopada,
  • sezon zimowy: od 16 listopada do 31 marca,
  • sezon pozimowy: od 1 kwietnia do 15 maja,
  • sezon letni: od 16 maja do 30 września.

Taki podział pozwala na oszczędności ze względu na skrócenie o dwa tygodnie sezonu zimowego. Daje miastu większą elastyczność w ogłaszaniu akcji czynnej i interwencyjnej, ale także zabezpiecza Białystok na wypadek anomalii pogodowych.

Oferty można składać do 16 kwietnia 2018 r. w sekretariacie Departamentu Gospodarki Komunalnej przy ul. Bitwy Białostockiej 2/2.

Po wyłonieniu wykonawców umowy będą realizowane od 1 października 2018 r. do 30 września 2021 r.