„Dobry zawód – fajne życie” – popularyzacja kształcenia zawodowego w województwie podlaskim

0
44

„DOBRY ZAWÓD – FAJNE ŻYCIE – popularyzacja kształcenia zawodowego w województwie podlaskim” -jest to projekt, do którego przystąpiła nasza szkoła. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa III -Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.1. –Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, Poddziałanie 3.3.1. – Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki. Głównym celem projektu jest popularyzacja kształcenia zawodowego, zarówno wśród młodzieży szkół gimnazjalnych, jak i ich rodziców. Partnerami projektu są: Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr – lider, Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego , Miasto Suwałki , Miasto Bielsk Podlaski, Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Łomżyńskie Forum Samorządowe. Honorowy Patronat nad Projektem objął Podlaski Kurator Oświaty. Ideą wdrożenia projektu były analizy współczesnego rynku pracy, które jednoznacznie wskazują na konieczność wdrażania programów odbudowy szkolnictwa zawodowego z powodu braku wysoko wykwalifikowanych pracowników. Jednym z działań realizowanych w szkole był „Konkurs wiedzy o zawodach i uwarunkowaniach regionalnego rynku pracy”. W I-szym etapie konkursu, który odbył się w formie testu on – line, wzięło w sumie 397 uczniów z 30 szkół gimnazjalnych na terenie czterech subregionów woj. podlaskiego tj. białostockiego, suwalskiego, łomżyńskiego i bielsko-podlaskiego, w tym 10 uczniów z naszego gimnazjum. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 147 uczniów, w tym 5 z naszej szkoły. Marcin Krysztopik, uczeń klasy 3a, znalazł się w zaszczytnym gronie zwycięzców. Gimnazjaliści z klasy 3a,c w dniu6 marca uczestniczyli w wizycie studyjnej w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. kpt. W. Wysockiego w Białymstoku. Na początku uczniowie wzięli czynny udział w warsztatach z mechatroniki, hotelarstwa, kosmetyki i fryzjerstwa. Każdy z nich miał okazje spróbować swoich umiejętności w wybranym kierunku kształcenia. To była doskonała okazja do zweryfikowana swoich predyspozycji zawodowych. Następnie uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 zaprezentowali ofertę kształcenia zawodowego, pokazali najnowsze projekty naukowa, W dalszej części wystąpienia odbyło się spotkanie z pracodawcą, który bardzo interesująco opowiadał o tym, jak ważne są umiejętności kierunkowe i jakiego pracownika poszukuje dzisiaj pracodawca. Bardzo wnikliwie przedstawił realia lokalnego i globalnego rynku pracy. Na zakończenie spotkania odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Laureatom konkursu nagrody i gratulacje wręczali: Ewa Mituła – Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego, dr Dorota Perło – Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, dr hab. Bogusław Plawgo, prof. UwB – Prezes Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr, Jacek Józef Horodejuk – Dyrektor Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości oraz Kazimierz Wróblewski – Dyrektor Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. kpt. W. Wysockiego w Białymstoku.

Nagroda dla Marcina Krysztopika z klasy 3a to niewątpliwie ogromny sukces naszego gimnazjalisty. Gratulujemy!

Małgorzata Czulewicz

gazeta.choroszcz.pl


Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here