Wyroki skazujące dla członków międzynarodowej grupy przestępczej.

0
20

Przed Sądem Okręgowym w Zielonej Górze zapadł wyrok w sprawie zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem, paserstwem i produkcją wyrobów tytoniowych. Skazanych zostało 8 osób, w tym 7 obywateli Polski oraz jeden obywatel Rosji.

Wyrok wydany w styczniu br. to efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji dawnej Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku.

W 2009 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie województwa lubuskiego zlikwidowali dwie nielegalne fabryki papierosów. Łącznie zabezpieczyli nielegalne pa­pierosy o szacunkowej wartości rynkowej 12 mln zł, jak również 11 ton krajanki tytoniowej, maszyny do produkcji i pakowania papierosów, agregaty prądotwórcze oraz gotówkę.

Dwóch oskarżonych kierujących zorganizowaną grupą przestępczą zostało skazanych na kary 3 lat pozbawienia wolności, grzywny w wysokości 250 tys. zł. Sąd również orzekł środek karny w postaci ściągnięcia na rzecz Skarbu Państwa równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów w kwocie 3, 2 mln zł oraz obowiązek częściowego naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem przez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego – jednego z koncernów produkujących papierosy – kwoty 250 tys. zł.

Pozostali oskarżeni zostali skazani na kary pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku i 2 miesięcy do 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 5 lat, kary grzywny w wymiarze od 20 tys. zł do 60 tys. zł. Sąd orzekł  obowiązek częściowego naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem przez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego – jednego z koncernów produkujących papierosy – kwot od 25 tys. zł do 150 tys. zł.

Wyrok jest nieprawomocny.

SG Podlasie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here