Wyroki skazujące dla członków międzynarodowej grupy przestępczej.

0
20

Przed Sądem Okręgowym w Zielonej Górze zapadł wyrok w sprawie zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem, paserstwem i produkcją wyrobów tytoniowych. Skazanych zostało 8 osób, w tym 7 obywateli Polski oraz jeden obywatel Rosji.

Wyrok wydany w styczniu br. to efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji dawnej Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku.

W 2009 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie województwa lubuskiego zlikwidowali dwie nielegalne fabryki papierosów. Łącznie zabezpieczyli nielegalne pa­pierosy o szacunkowej wartości rynkowej 12 mln zł, jak również 11 ton krajanki tytoniowej, maszyny do produkcji i pakowania papierosów, agregaty prądotwórcze oraz gotówkę.

Dwóch oskarżonych kierujących zorganizowaną grupą przestępczą zostało skazanych na kary 3 lat pozbawienia wolności, grzywny w wysokości 250 tys. zł. Sąd również orzekł środek karny w postaci ściągnięcia na rzecz Skarbu Państwa równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów w kwocie 3, 2 mln zł oraz obowiązek częściowego naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem przez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego – jednego z koncernów produkujących papierosy – kwoty 250 tys. zł.

Pozostali oskarżeni zostali skazani na kary pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku i 2 miesięcy do 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 5 lat, kary grzywny w wymiarze od 20 tys. zł do 60 tys. zł. Sąd orzekł  obowiązek częściowego naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem przez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego – jednego z koncernów produkujących papierosy – kwot od 25 tys. zł do 150 tys. zł.

Wyrok jest nieprawomocny.

SG Podlasie

Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here