Nagroda Literacka wręczona

Anna Kamińska i Mira Łuksza zostały laureatkami 27. Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazanckiego. Pierwszą autorkę nagrodzono za najlepszą książkę 2017 roku, drugą – za całokształt twórczości. Ogłoszenie werdyktu kapituły i wręczenie nagrody miało miejsce w piątkowy wieczór (23 marca).

Anna Kamińska odebrała nagrodę za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”. Nagrodzono ją za wielogłosową opowieść o Białowieży i jej mieszkańcach. Drugą laureatką została Mira Łuksza. Dostała ona nagrodę za całokształt twórczości, z uwzględnieniem książki „Rodosłów”. Obydwie autorki otrzymały po 18 tys. zł.

– Serdecznie gratuluję laureatkom, w tym roku nie było łatwo wygrać. Do nagrody zgłoszono dwadzieścia dziewięć tytułów i ponadto dwóch autorów za całokształt twórczości. Cieszy nas zainteresowanie białostocką nagrodą autorów z regionu, jak i tych z zewnątrz – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Anna Kamińska jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. To autorka książek: „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych” oraz bestsellerowych biografii: Wandy Rutkiewicz „Wanda” i Simony Kossak „Simona”. W swojej najnowszej książce „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” odkrywa tajemnice tej podlaskiej miejscowości. Maluje interesujący portret Białowieży, na który składają się opowieści o jej barwnych i niezwykłych mieszkańcach.

Z kolei Mira Łuksza ukończyła filologię polską i rosyjską na Filii UW w Białymstoku. Jest dziennikarką, pisarką, tłumaczką i redaktorką. Współpracuje z tygodnikiem „Niwa”. Pisze po białorusku i po polsku. Wydała siedem tomików poezji i sześć tytułów prozy.

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2017 roku zdobyło jeszcze trzech autorów. Byli to: Ignacy Karpowicz (za książkę „Miłość”), Krzysztof Puławski (za książkę „Martwiątka”) i Ewa Włodarska (za książkę „Licencja na pierwszy śnieg”).

Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego przyznawana jest od 1991 roku. Otrzymują ją twórcy związani z Podlasiem, którzy piszą o regionie bądź ich książki zostały wydane w Białymstoku. Kandydatów do konkursu zgłaszają instytucje kultury, stowarzyszenia zawodowe, twórcze i kulturalne, redakcje środków masowego przekazu i inne podmioty.

Uroczystość wręczenia nagrody literackiej odbyła się 23 marca w klubie Fama Białostockiego Ośrodka Kultury przy ul. Legionowej.

Kamila Bogacewicz

bialystok.pl