Nagroda Literacka wręczona

0
25

Anna Kamińska i Mira Łuksza zostały laureatkami 27. Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazanckiego. Pierwszą autorkę nagrodzono za najlepszą książkę 2017 roku, drugą – za całokształt twórczości. Ogłoszenie werdyktu kapituły i wręczenie nagrody miało miejsce w piątkowy wieczór (23 marca).

Anna Kamińska odebrała nagrodę za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”. Nagrodzono ją za wielogłosową opowieść o Białowieży i jej mieszkańcach. Drugą laureatką została Mira Łuksza. Dostała ona nagrodę za całokształt twórczości, z uwzględnieniem książki „Rodosłów”. Obydwie autorki otrzymały po 18 tys. zł.

– Serdecznie gratuluję laureatkom, w tym roku nie było łatwo wygrać. Do nagrody zgłoszono dwadzieścia dziewięć tytułów i ponadto dwóch autorów za całokształt twórczości. Cieszy nas zainteresowanie białostocką nagrodą autorów z regionu, jak i tych z zewnątrz – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Anna Kamińska jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. To autorka książek: „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych” oraz bestsellerowych biografii: Wandy Rutkiewicz „Wanda” i Simony Kossak „Simona”. W swojej najnowszej książce „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” odkrywa tajemnice tej podlaskiej miejscowości. Maluje interesujący portret Białowieży, na który składają się opowieści o jej barwnych i niezwykłych mieszkańcach.

Z kolei Mira Łuksza ukończyła filologię polską i rosyjską na Filii UW w Białymstoku. Jest dziennikarką, pisarką, tłumaczką i redaktorką. Współpracuje z tygodnikiem „Niwa”. Pisze po białorusku i po polsku. Wydała siedem tomików poezji i sześć tytułów prozy.

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2017 roku zdobyło jeszcze trzech autorów. Byli to: Ignacy Karpowicz (za książkę „Miłość”), Krzysztof Puławski (za książkę „Martwiątka”) i Ewa Włodarska (za książkę „Licencja na pierwszy śnieg”).

Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego przyznawana jest od 1991 roku. Otrzymują ją twórcy związani z Podlasiem, którzy piszą o regionie bądź ich książki zostały wydane w Białymstoku. Kandydatów do konkursu zgłaszają instytucje kultury, stowarzyszenia zawodowe, twórcze i kulturalne, redakcje środków masowego przekazu i inne podmioty.

Uroczystość wręczenia nagrody literackiej odbyła się 23 marca w klubie Fama Białostockiego Ośrodka Kultury przy ul. Legionowej.

Kamila Bogacewicz

bialystok.pl

 


Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here