Dłużnicy odpracowali 1 mln zł na rzecz Białegostoku

0
23
pixabay.com

Spłata długów mieszkaniowych wobec Miasta może odbywać się w formie świadczeń rzeczowych. Dzięki tej możliwości do tej pory dłużnicy z Białegostoku odpracowali prawie milion złotych.

W ramach programu zamiany spłaty długu na pracę Zarząd Mienia Komunalnego w Białymstoku zawarł dotąd 1214 umów. Od początku funkcjonowania programu, czyli od maja 2014 r., do końca lutego 2018 r. swoje zadłużenie odpracowały całkowicie 42 osoby. Spłacona kwota to 968 480 zł.

Program został uruchomiony przez Miasto Białystok, aby pomóc dłużnikom będącym w trudnej sytuacji materialnej. Odpracowanie długu jest możliwe na określonych warunkach. Może się o to ubiegać pełnoletnia osoba korzystająca z lokalu mieszkalnego bez tytułu prawnego. Można odpracować należności z tytułu odszkodowań za bezumowne używanie lokalu, kwoty zasądzone wyrokami sądowymi i koszty postępowań komorniczych.

– Realizujemy ten program, aby pomóc lokatorom, którzy z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Możliwość odpracowania długu oddala od nich perspektywę eksmisji i bezdomności – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

Aby skorzystać z programu, dłużnik powinien złożyć wniosek o zmianę formy spłaty. Na tej podstawie Zarząd Mienia Komunalnego podpisuje z nim umowę dotyczącą prac porządkowych, usługowych i remontowo-budowlanych świadczonych na rzecz Białegostoku. Prace odbywają się w ZMK i innych jednostkach organizacyjnych miasta, np. szkołach, przedszkolach i żłobkach. Obejmują np. sprzątanie terenów wokół budynków, sprzątanie lokali mieszkalnych przeznaczonych do dalszego wynajmu, malowanie urządzeń i małej architektury na placach zabaw, pomoc kuchenną w przedszkolach.

Odpracowywanie długów jest rozliczane według stawki 10 zł za godzinę. Co miesiąc dług jest pomniejszany o kwotę wynikającą z rozliczenia godzinowego. Odpracowana kwota nie jest wypłacana dłużnikowi, stanowi bezgotówkową kompensatę wierzytelności.

Agnieszka Błachowska

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here