Podlaska Marka Roku

0
19

Schronisko dla Zwierząt i Białostocki Teatr Lalek mają szansę na zdobycie Podlaskiej Marki Roku 2017. Zwycięzców, wyłonionych przez kapitułę, poznamy 24 kwietnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Podlaska Marka Roku to jeden z najstarszych plebiscytów odbywających się w naszym regionie. Ze 180 zgłoszonych w tym roku kandydatów kapituła wybrała 21 nominowanych, ostatecznie wskaże 8 laureatów. Wśród nominowanych w kategorii Kultura jest Białostocki Teatr Lalek (miejska jednostka kultury), w kategorii Społeczeństwo – PSAcery czyli miejskie spacery ze schroniskowymi psami (Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku).

PSAcery to cykliczna impreza, zapoczątkowana dwa lata temu. Ideą takich spacerów jest m.in. promocja schroniskowych psów, zainteresowanie i uwrażliwienie mieszkańców, a także zaangażowanie ich w pomoc zwierzakom, ofiarowanie swojego czasu. Wspólne spacery odbywają się regularnie. W 2017 roku było ich osiem, w każdym wzięło udział ok. 180 osób.

W ostatnich latach w białostockim Schronisku dla Zwierząt zaszło wiele zmian, które pomogły stworzyć bezpańskim psom dobre warunki. Działa tam ok. 60 wolontariuszy, dzięki którym psy wychodzą na spacery i mają kontakt z ludźmi. W schronisku powstał nowoczesny wybieg eksperymentalny pomagający w socjalizacji zwierząt. Działa także ogrzewany szpitalik dla chorych psów.

– Podjęte w schronisku działania przyniosły efekty, w samym 2017 roku prawie 490 psów znalazło nowy dom, a 265 zwierzaków oddano właścicielom – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Białostocki Teatr Lalek (BTL) to jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na mapie kulturalnej północno-wschodniej Polski oraz jedna z najlepszych scen lalkowych w kraju. W tym roku teatr będzie obchodził 65-lecie swojego istnienia. BTL tworzy przedstawienia dla dzieci i dorosłych oraz spektakle eksperymentalne. Przedstawienia dla dzieci to sceniczne adaptacje znanych baśni i popularnej literatury dziecięcej. Ewenementem są lalkowe przedstawienia dla dorosłych. Większość spektakli powstaje we współpracy z lalkarzami z innych krajów. Teatr prowadzi także działalność edukacyjną, wydawniczą i wystawienniczą, jest organizatorem dwóch festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich Lalka-Nie-Lalka i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek.

Podlaska Marka Roku jest dorocznym przeglądem nowych rozwiązań, trendów i smaków. To ranking układany przez mieszkańców województwa podlaskiego. W ciągu ostatniej dekady w konkursie rywalizowało łącznie już kilkaset produktów. W 2017 r. Podlaską Marką Roku została m.in. Galeria Arsenał – miejska placówka kultury.

Kamila Bogacewicz

bialystok.pl

 


Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here