Podlaska Marka Roku

0
19

Schronisko dla Zwierząt i Białostocki Teatr Lalek mają szansę na zdobycie Podlaskiej Marki Roku 2017. Zwycięzców, wyłonionych przez kapitułę, poznamy 24 kwietnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Podlaska Marka Roku to jeden z najstarszych plebiscytów odbywających się w naszym regionie. Ze 180 zgłoszonych w tym roku kandydatów kapituła wybrała 21 nominowanych, ostatecznie wskaże 8 laureatów. Wśród nominowanych w kategorii Kultura jest Białostocki Teatr Lalek (miejska jednostka kultury), w kategorii Społeczeństwo – PSAcery czyli miejskie spacery ze schroniskowymi psami (Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku).

PSAcery to cykliczna impreza, zapoczątkowana dwa lata temu. Ideą takich spacerów jest m.in. promocja schroniskowych psów, zainteresowanie i uwrażliwienie mieszkańców, a także zaangażowanie ich w pomoc zwierzakom, ofiarowanie swojego czasu. Wspólne spacery odbywają się regularnie. W 2017 roku było ich osiem, w każdym wzięło udział ok. 180 osób.

W ostatnich latach w białostockim Schronisku dla Zwierząt zaszło wiele zmian, które pomogły stworzyć bezpańskim psom dobre warunki. Działa tam ok. 60 wolontariuszy, dzięki którym psy wychodzą na spacery i mają kontakt z ludźmi. W schronisku powstał nowoczesny wybieg eksperymentalny pomagający w socjalizacji zwierząt. Działa także ogrzewany szpitalik dla chorych psów.

– Podjęte w schronisku działania przyniosły efekty, w samym 2017 roku prawie 490 psów znalazło nowy dom, a 265 zwierzaków oddano właścicielom – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Białostocki Teatr Lalek (BTL) to jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na mapie kulturalnej północno-wschodniej Polski oraz jedna z najlepszych scen lalkowych w kraju. W tym roku teatr będzie obchodził 65-lecie swojego istnienia. BTL tworzy przedstawienia dla dzieci i dorosłych oraz spektakle eksperymentalne. Przedstawienia dla dzieci to sceniczne adaptacje znanych baśni i popularnej literatury dziecięcej. Ewenementem są lalkowe przedstawienia dla dorosłych. Większość spektakli powstaje we współpracy z lalkarzami z innych krajów. Teatr prowadzi także działalność edukacyjną, wydawniczą i wystawienniczą, jest organizatorem dwóch festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich Lalka-Nie-Lalka i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek.

Podlaska Marka Roku jest dorocznym przeglądem nowych rozwiązań, trendów i smaków. To ranking układany przez mieszkańców województwa podlaskiego. W ciągu ostatniej dekady w konkursie rywalizowało łącznie już kilkaset produktów. W 2017 r. Podlaską Marką Roku została m.in. Galeria Arsenał – miejska placówka kultury.

Kamila Bogacewicz

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here