Przystanek Czytankowo – Wydarzenie dla dzieci w kawiarni LaForesta

0
15

Czytanie dzieciom rozwija wiele umiejętności przydatnych potem w szkole i codziennym życiu. Jest też trampoliną do startu w dorosłość. Jedną z takich umiejętności na przykład jest skupienie uwagi. A zwłaszcza skupienie jej na dłuższy czas potrzebny do wysłuchania czytanego fragmentu. W dzisiejszych czasach trudno jest nawet dorosłemu utrzymać uwagę na jednej rzeczy dłużej niż 5 minut. Tak przynajmniej pokazują badania. Toteż każda możliwość ćwiczenia jest bardzo cenna. Czytanie nie tylko pozwala ćwiczyć skupianie uwagi ale również rozwija wyobraźnię, mocno ograniczoną w kulturze obrazkowej. Nie ma tu bowiem ani wizerunku bohatera jak w filmie, ani podanego na tacy krajobrazu, czy miejsca w którym toczy się akcja. Wszystko to tworzymy w głowie. Możemy tam wykreować całe krainy pełne ludzi i zwierząt, możemy poczuć smak potraw czy dotyk wiatru na skórze i zapachy. Taka jest bowiem moc naszego mózgu, że słowa są wstanie wydobyć tak wiele. Wyobraźnia to potężne narzędzie. Może służyć do fantazjowania ale i pobudza kreatywność, pozwala spojrzeć na problemy z różnych punktów widzenia, co znacznie ułatwia ich rozwiązywanie. Pozwala zestawiać ze sobą pozornie niepasujące elementy i przez to jest pierwszym krokiem wynalazków i odkryć. Nasze dzieci dzięki niej łatwiej mogą też przewidzieć konsekwencję swoich czynów oraz rozumieć grożące im niebezpieczeństwa dnia codziennego, bo rozwinięta wyobraźnia podsunie im obrazy, które skutecznie potrafią powstrzymać przed niejedną nieprzemyślaną akcją.

Do tego wszystkiego dodam jeszcze umiejętność budowania poprawnych zdań, poszerzanie słownictwa, które w literaturze jest o wiele bogatsze niż np. w filmach, nawet tę literaturę odzwierciedlających.

Dlatego właśnie Galeony Baśni wraz z kawiarnią LaForesta organizują godzinne czytanie , na które przychodzą rodzice z pociechami. Wszyscy dobrze się bawią słuchając a jednocześnie, niejako w tle dzieją się te wszystkie wspaniałe rzeczy, o których pisałam. Warto na takie potkanie przyjść, posłuchać a także zaobserwować jak czytać aby potem to wykorzystać w domowym zaciszu. Zwłaszcza, że wstęp na te spotkania jest wolny. Najbliższe spotkanie 28.04.18 o godzinie 10.00

Link do wydarzenia: TUTAJ

Edyta Poskrobko

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here