Zielone Świątki w skansenie – festyn, występy i kiermasz

0
79
materiały organizatora

„Chodzenie z królewną” czy „Wodzenie kusta” – obrzędy towarzyszące kiedyś Zielonym Świątkom, dziś już zapomniane, można będzie podziwiać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Festyn etnograficzny odbędzie się w niedzielę (20 maja).

Zielone Świątki to potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego ale tradycja radowania się wiosną, odrodzoną po zimie przyrodą sięga czasów przedchrześcijańskich. Najbardziej charakterystycznym  spośród zielonoświątkowych zwyczajów jest strojenie domów i budynków gospodarskich zielonymi gałązkami. Powszechnym zwyczajem jest zatykanie ich w strzechę, czy w ściany budynku mieszkalnego, rzadziej rozrzuca się gałęzie po podwórku. Młode drzewka brzozowe, które  Słowianie uznawali za święte, mieszkańcy wsi ustawiają przy drzwiach. Wewnątrz domu ozdabiają okna, obrazy i ikony. Do dekoracji używa się także tataraku, głównie ze względu na jego aromatyczny zapach.

Najważniejsze z przyczyn, dla których ludzie świętowali i wciąż świętują nadejście wiosny to ponowna możliwość wypasu bydła na łąkach i chęć ochrony upraw. Stąd zwyczaj pędzenia przez wieś zwierząt przystrojonych wiankami z brzozy i polnych kwiatów, a także „chodzenia z królewną” czy „wodzenia kusta”, czyli uroczystego obchodzenia pól by przepędzić stamtąd złe duchy i zapewnić sobie urodzaj.   Z tych samych przyczyn na Podlasiu w Zielone Świątki ludzie palili kiedyś ogniska, które miały strzec obsiane pola przed czarownicami.

W tym roku w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej znów można będzie poczuć dawną atmosferę tego święta. Zespoły ludowe odtworzą na terenie skansenu zielonoświątkowe zwyczaje: Chodzenie z królewną i Wodzenie Kusta. Pierwszy zaprezentują grupy artystyczne z Knyszyna, Moniek i Trzciannego, drugi – zespół Hamanina z Mińska na Białorusi. Na scenie wystąpi wiele innych zespołów folklorystycznych z całego województwa podlaskiego. Jak co roku ich prezentacjom będzie towarzyszył kiermasz rękodzieła ludowego, degustacja i sprzedaż potraw regionalnych, warsztaty garncarskie i plecionkarskie, które poprowadzą mistrzowie tych rzemiosł. Ciekawym wydarzeniem będzie z pewnością otwarcie wystawy „Zielone Świątki w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – 10 lat”.

Festyn odbędzie się w godz. 12.00-18.00, wstęp – 3 zł.

Program:

12.00 – 12.30 Hamanina (Mińsk), Żemerwa (Bielsk Podlaski)

12.45 – 13.00 Wodzenie kusta  (Hamanina, Żemerwa)

13.15 – 13.45 Zespół śpiewaczy Rospuda z Filipowa i Piotr Szymanowski

14.00 – 14.30 wernisaż wystawy „Między pokoleniami. Etnografia i dziedzictwo” + projekcja filmu „Kaliśnie życie” (Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Warszawa)

14.45 – 15.15 Chodzenie z królewną (Knyszynianki, Pogodna Jesień, Tęcza, Wrzosy, Trzciannianki, Kompania Męska, Młodzieżowy Amatorski Teatr Tradycji z Knyszyna)

15.30 – 16.00 Knyszynianki (Knyszyn), Pogodna Jesień (Mońki), Tęcza (Trzcianne), Wrzosy (Mońki), Trzciannianki (Trzcianne), Kompania Męska (Kalinówka Kościelna)

16.15 – 16.45 Zespół Pieśni i Tańca Ranok (Bielsk Podlaski)

17.00 – 17.30 Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone (Białystok)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here