Inwestycje wodociągowe na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków

0
19
Wodociągi Białystok
pixabay

Mieszkańcy kilkunastu ulic w Białymstoku będą mogli przyłączyć swoje gospodarstwa do nowej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Będzie to możliwe dzięki realizowanemu przez Wodociągi Białostockie projektu „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap”.

Projekt zakłada realizację trzynastu zadań, m.in. w oczyszczalni ścieków, na stacjach uzdatniania wody (w Jurowcach, Pietraszach, Wasilkowie), a także na kilkunastu ulicach Białegostoku. Prace dotyczą budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury sieciowej ponad 19 km przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Dadzą możliwość przyłączenia do nowej sieci gospodarstw domowych, które dotychczas nie korzystały z bieżącej wody i odprowadzania płynnych nieczystości. W pierwszej kolejności obejmą obszar między ulicami Wyszyńskiego, Bema, Kopernika. Będą też prowadzone w ulicach: Esperantystów, Grabowskiego, Szaykowskiej, Saturna, Sowlańskiej.

Dzięki tej inwestycji znacząco poprawią się warunki życia naszych mieszkańców – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Realizacja projektu spowoduje także zmiany korzystne dla naszego środowiska.

Kończy się już przebudowa części biologicznej oczyszczalni ścieków, dzięki czemu oczyszczanie będzie dłużej trwało i będzie dokładniejsze. Zostaną też przeprowadzone prace, których efektem będzie ograniczenie uciążliwych zapachów w okolicy oczyszczalni. Ponadto w Jurowcach zostanie zbudowana elektrownia fotowoltaiczna do produkcji energii elektrycznej z OZE na potrzeby własne obiektu. Całkowity koszt projektu wynosi prawie 134,3 mln zł. Unia Europejska refunduje ten wydatek w kwocie 85,6 mln zł. Zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest w grudniu 2021 r.

Anna Kowalska

bialystok.pl

 


Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here