Zaczynają się Dni Sztuki Współczesnej

0
8

Dziś rozpoczyna się doroczne święto sztuki współczesnej. Do niedzieli (27 maja) Białystok będzie gościł artystów z Polski i zagranicy, którzy zaprezentują moc wydarzeń – głównie teatralnych. Na 33. Dni Sztuki Współczesnej zaprasza Białostocki Ośrodek Kultury.

Dni Sztuki Współczesnej organizowane są w naszym mieście już od 1985 roku – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Przez lata ten festiwal wyrósł na jedną z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury. Jest to najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Warto w nim uczestniczyć.

Tegoroczne Dni Sztuki Współczesnej rozpoczną się dziś (22 maja) o godz. 19.00. W auli Pałacu Branickich można będzie zobaczyć spektakl „Gould-Wariacje”, który przedstawi Walny Teatr. Jutrzejszy dzień (środa) – to spotkanie z Natalią Sakowicz i jej autorską sztuką „Pobudka” (godz. 19.00, Teatr Szkolny im. J. Wilkowskiego). Wielu miłośników teatru i nie tylko zainteresuje z pewnością monodram „Belfer” i spotkanie z jego wykonawcą, wybitnym aktorem teatralnym i filmowym Wojciechem Pszoniakiem (również jutro, 23 maja o godz. 19.30, sala Forum).

Wśród wydarzeń jest też propozycja dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat. To spektakl o budowaniu relacji pt. „Blisko” w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak (24 maja, godz. 14.00 i 17.00, Teatr Szkolny). 25 maja o godz. 16.00 Teatr Kartonka z Białorusi zaprosi na akcję teatralną pt. „Budka Teatralna”. To wydarzenie zostanie powtórzone 26 i 27 maja na Rynku Kościuszki obok Ratusza. W piątek, 25 maja, warto odwiedzić Białostocki Teatr Lalek. Teatr Porywacze Ciał przedstawi spektakl dla dorosłych „Humanicana”. Tego samego dnia, o godz. 21.00 w Forum, wrocławski septet EABS zagra koncert jazzowy.

Kolejne dni wypełnią warsztaty rodzinne „Teatr lalek z papieru” przygotowane przez Swietłanę Bień (Białoruś) i Linę Chiesinę (Niemcy). Teatr Chorea zaprezentuje spektakl „Szczelina” opowiadający – słowami, ruchem i śpiewem – historie ludzi, którzy stracili wszystko i nie mają już niczego oprócz nadziei. Przed białostocką publicznością wystąpi też Białoruski Państwowy Teatr Lalek ze spektaklem „Pensjonat Belvedere”. Teatr Komuna z Warszawy pokaże sztukę „Cezary idzie na wojnę”, uznaną za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych roku 2017. Można będzie wybrać się na widowisko „Nie mów nikomu” w reżyserii Adama Ziajskiego (w języku migowym, z napisami), uznane za najlepszy spektakl TOPOFFFestival 2017 w Tychach, lub na wędrujący spektakl uliczny pt. „Peregrinus” w wykonaniu Teatru KTO.

Dni Sztuki Współczesnej zakończą trzy wydarzenia: „My/Wy” – najnowszy spektakl Krakowskiego Teatru Tańca, „Wesele. Poprawiny” w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca oraz koncert zespołu Chór Czarownic.

Harmonogram 33. Dni Sztuki Współczesnej znajduje się na stronie www.bok.bialystok.pl.

Anna Kowalska

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here