120 kilometrów dla rowerów w Białymstoku

Mieszkańcy Białegostoku mogą już korzystać z nowo wybudowanej ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Bitwy Białostockiej. Obecnie mamy w mieście łącznie 120 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Pod koniec roku 2018 ta liczba będzie jeszcze większa.

Właśnie zakończyła się budowa ścieżki rowerowej wiodącej wzdłuż ul. Bitwy Białostockiej (dawniej: I Armii Wojska Polskiego). Nowa ścieżka dla rowerzystów ma długość ok. 1 km i łączy się ze ścieżkami już istniejącymi przy ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz gen. W. Andersa. Jej budowa rozpoczęła się w październiku 2017 r., a koszt inwestycji – to ponad 967 tys. zł.

W Białymstoku obecnie wybudowanych jest już ok. 120 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo–rowerowych. Do końca roku 2018 planowane jest zrealizowanie kolejnych takich inwestycji, o łącznej długości około 20 km.

Staramy się, by nowe ścieżki powstawały przy każdej nowo budowanej drodze, ale też realizujemy takie inwestycje w innych miejscach, w których jest to możliwe – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Mieszkańcy Białegostoku pokochali rowery, dlatego robimy wszystko, by stworzyć w mieście komfortowe warunki do bezpiecznej jazdy.

Jeszcze w tym roku ścieżki rowerowe mają powstać wzdłuż:

• ul. gen. N. Sulika – na odcinku od kładki pieszo-rowerowej nad ul. gen. N. Sulika do skrzyżowania z ul. K. Ciołkowskiego,
  • ul. Zwierzynieckiej – na odcinku od ul. A. Mickiewicza do ul. Świętego Pio,
  • ul. I. J. Paderewskiego,
  • Alei Niepodległości,
  • ul. K. Ciołkowskiego – na odcinku od ul. A. Mickiewicza do ul. gen. N. Sulika,
  • ul. Sitarskiej – na odcinku od ul. Kozłowej do ul. Świętokrzyskiej,
  • ul. Wiosennej,
  • ul. Hetmańskiej – na odcinku od ul. Marczukowskiej do budynku Zakładu Karnego,
  • ul. Pogodnej – na odcinku od ul. gen. J. Bema do ul. Składowej,
  • ul. Wiewiórczej – na odcinku od ul. A. Mickiewicza do pętli autobusowej przy ul. Żurawiej.

Po zakończeniu tych inwestycji w Białymstoku będzie sieć dróg rowerowych o łącznej długości 140 km.

Anna Kowalska

bialystok.pl