50-lecie studiów historycznych w Białymstoku

0
9

Do trzydniowych obchodów jubileuszowych szykuje się Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB. To kolejna jednostka uczelni, której początki sięgają 1968 roku, gdy w Białymstoku powstała filia Uniwersytetu Warszawskiego.

Świętowanie rozpocznie się w czwartek, 14 czerwca 2018 r. o godz. 11.00, od uroczystego posiedzenia Rady Naukowej Instytutu Historii i Nauk Politycznych (z udziałem wszystkich pracowników), połączonego z prezentacją księgi jubileuszowej – „Półwiecze. Studia historyczne w Białymstoku 1968-2018”.

Na godz. 13.00 natomiast zaplanowane zostało uroczyste posiedzenie Senatu UwB, na którym prof. dr hab. Ewa Wipszycka-Bravo odbierze tytuł doktora honoris causa największej podlaskiej uczelni. Decyzja w tej sprawie została podjęta na posiedzeniu 31 stycznia br. W ten sposób społeczność uniwersytetu uhonorowała wybitne zasługi prof. Wipszyckiej-Bravo dla nauki, ale też jej wkład w rozwój białostockiego środowiska historycznego. Do tej pory Senat Uniwersytetu w Białymstoku nadał godność doktora honoris causa łącznie 18 osobom.

Profesor Ewa Wipszycka-Bravo zalicza się do grona najwybitniejszych polskich historyków starożytnych, jej naukowe zainteresowania obejmują wiele działów historii antycznej począwszy od Starożytnego Wschodu po epokę schyłku cesarstwa rzymskiego i kształtowania się Bizancjum.

Jest autorką i współautorką nie tylko klasycznych monografii naukowych, ale także podręczników akademickich, podręczników szkolnych oraz książek i artykułów popularyzatorskich, a także licznych recenzji zamieszczanych na łamach ,,Przeglądu Historycznego’’ i ,,Mówią Wieki’’.

Prof. Ewa Wipszycka-Bravo jest profesorem emerytowanym Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia na tamtejszym Wydziale Historycznym, tam też, w 1957 r., rozpoczęła pracę naukową. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymała w roku 1990. W 2012 r. została laureatką ,,Polskiego Nobla’’ – nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za ,,wszechstronną rekonstrukcję funkcjonowania wspólnot klasztornych w późnoantycznym Egipcie’’.

Przez blisko dwie dekady, w latach 1972-1990, prof. Ewa Wipszycka-Bravo związana była z białostockim środowiskiem naukowym. Na Wydziale Humanistycznym ówczesnej Filii UW w Białymstoku była w latach 1975-1977 kierownikiem Studium Zaocznego, a rok później została prodziekanem. W następnej kadencji, w latach 1979-1981, została dziekanem jednostki.

W piątek (15 czerwca) o godz. 11.00 odbędzie się uroczystość 70-lecia urodzin prof. dr. hab. Jana Tęgowskiego połączona z wręczeniem księgi „Inter Regnum et Ducatum”.  O godz. 14.30 ciąg dalszy uroczystości – półwiecze studiów historycznych w Białymstoku przybliży dr hab. Jan Snopko, prof. UwB, dyrektor IHiNP. Godzinę później rozpocznie się konferencja naukowa pod hasłem ,,Granice i pogranicza. Historia i współczesność’’.

Z kolei w sobotę (16 czerwca) spotkają się absolwenci białostockich studiów historycznych. Uroczyste otwarcie zjazdu zaplanowane jest na godz. 17.00.

Patronem medialnym jubileuszu jest Polskie Radio Białystok.

Program: (pobierz)

 

uwb.edu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here