Nowe przenośne defibrylatory w Białymstoku

Trzy defibrylatory zakupione przez Miasto Białystok przekazano Straży Miejskiej. To sprzęt przenośny, który ułatwi i przyśpieszy udzielanie mieszkańcom pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Nowe defibrylatory miejscy strażnicy będą wozić w samochodach. Są one przystosowane zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wraz z tym przenośnym sprzętem Miasto kupiło jeszcze fantom – model do ćwiczenia pierwszej pomocy. Zamówiono także jeden defibrylator stacjonarny. Do sierpnia zostanie on zamontowany na stojaku w okolicy skrzyżowania ul. H. Sienkiewicza i Al. Piłsudskiego. Koszt tego sprzętu to prawie 30 tys. zł.

– Dzięki defibrylatorom białostoczanie zyskają większe poczucie bezpieczeństwa. Strażnikom łatwiej będzie udzielić pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania układu krążenia – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Urząd Miejski w Białymstoku na początku czerwca rozstrzygnął konkurs dotyczący działań edukacyjnych promujących ideę udzielania pierwszej pomocy wśród białostoczan. Projekt „Bezpieczny Białystok” będzie realizował Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Białystok. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 39 tys. zł.

W ramach tego projektu zostanie przeszkolonych 1,1 tys. mieszkańców Białegostoku w trzech grupach wiekowych. Ma to być 200 osób w wieku 3-6 lat, 350 – osób 7-13 lat i 550 – powyżej 14 roku życia i dorosłych.

Dodatkowo zorganizowana zostanie także kampania promująca schemat udzielania pierwszej pomocy przy użyciu AED skierowana do 5 tys. osób. Dzięki temu popularyzowane będą defibrylatory zakupione w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017, zainstalowane w 14 miejscach. Warto pamiętać, że można je znaleźć m.in. w gablotach na zewnątrz budynków Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej, J.K. Branickiego, Składowej, Legionowej, Św. Rocha, w Parku Planty, na miejskich pływalniach, lodowisku.

Kamila Bogacewicz

bialystok.pl