Festiwal lalkarski

0
8

W Białymstoku rozpoczyna się dziś 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, który co dwa lata towarzyszy Dniom Miasta Białegostoku. Jednocześnie Białostocki Teatr Lalek świętuje 65-lecie swojego istnienia.

Odbywający się od 2002 roku festiwal LALKANIELALKA prezentuje dokonania studentów szkół lalkarskich, a także przedsięwzięcia artystyczne profesjonalistów. Jest okazją do przedstawienia szerszej publiczności innowacyjnego podejścia do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy. Organizatorami festiwalu są: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej, Białostocki Teatr Lalek, Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędą się pokazy 11 szkół lalkarskich z kraju i zagranicy. Zobaczymy przedstawienia dyplomowe studentów z Łotwy, Ukrainy, Rosji, Czech, Węgier, Niemiec, Słowacji i Polski. Artyści profesjonalni z Niemiec, Słowenii, Macedonii, Słowacji, Grecji, Izraela, Francji i Polski zaprezentują 12 spektakli. Młodzi mieszkańcy Białegostoku będą mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów z aktorstwa i animacji lalek, prowadzonych przez wybitnych artystów. Zaplanowano też wystawy, koncerty, wydarzenia interdyscyplinarne. Gospodarz wydarzenia – Białostocki Teatr Lalek – pokaże spektakle z bieżącego repertuaru: „Słomkowy kapelusz”, „Ony”, „Puszczańskie opowieści”. W trakcie festiwalu i Dni Miasta teatr będzie świętował jubileusz 65-lecia działalności. Łącznie w trakcie pięciu dni trwania imprezy (do 23 czerwca) odbędzie się blisko 70 wydarzeń.

Jesteśmy dumni, że mamy tak wspaniały teatr lalek i tak świetnych, zdolnych artystów – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski – Cieszę się, że w trakcie festiwalu Białystok może gościć teatry z całego kraju i zagranicy. Jestem przekonany, że pobyt w naszym mieście będzie dla wszystkich miłym doświadczeniem i wywiozą stąd Państwo dobre wrażenia.

Dla Białostockiego Teatru Lalek to podwójne święto, bo placówka obchodzi 65-lecie istnienia. Historia Białostockiego Teatru Lalek rozpoczyna się w 1953 r., kiedy Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało mu subwencję i status sceny profesjonalnej. Jednak prawdziwe początki tej instytucji sięgają znacznie wcześniej, czasów sprzed II wojny światowej. Już wtedy grupa zapalonych miłośników teatru z Piotrem Sawickim na czele założyła Międzyszkolny Teatr Lalek. Dzięki niezwykłej pasji tych ludzi idea sztuki lalkarskiej po wojnie została w Białymstoku wskrzeszona i z czasem – przekształcona w profesjonalny teatr, który przyciągał najwybitniejszych twórców i aktorów sztuki lalkarskiej i nie tylko. W 1972 roku została tu powołana do życia – jako jedna z pierwszych w kraju zorganizowanych w teatrze lalek – scena dla dorosłych. Osiem lat później teatr przeniósł się do własnej siedziby przy ul. K. Kalinowskiego 1.

Anna Kowalska

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here