Psycholog czy psychiatra? Jak wybrać odpowiedniego specjalistę, gdzie szukać pomocy w Białymstoku?

Depresja, drażliwość, brak chęci do życia? Spadek poczucia własnej wartości? Gdy czujemy, że nasz stan psychiczny jest naprawdę zły i utrudnia nam normalne funkcjonowanie, nie powinniśmy czekać, bo nasze problemy mogą z czasem się pogłębiać. Powinniśmy więc rozejrzeć się za specjalistą, który będzie mógł nam pomóc.

0
120

Gdzie szukać specjalistów w Białymstoku?

Dziedziną zdrowia psychicznego zajmują się psychologowie i psychiatrzy. Znalezienie ludzi, trudniących się tą pracą, nie jest problemem – na pewno przyjmują pacjentów gdzieś w naszej okolicy. Ale skąd wiedzieć, którzy z nich są dobrzy w tym, co robią? Kto da nam gwarancję, że udamy się do kogoś, kto zapewni nam najlepszą możliwą pomoc? Możemy posiłkować się rankingiem tego typu specjalistów. Na przykład psychologów z Białegostoku znajdziemy na ranking.abczdrowie.pl/s/psycholog/bia%C5%82ystok, gdzie można też uzyskać ich poradę online.

Oczywiście nic nie zastąpi kontaktu twarzą w twarz z fachowcem, ale tak właściwie to powinniśmy udać się z naszym problemem do psychologa czy raczej psychiatry? Jaka to różnica?

Czym zajmuje się psycholog?

To, kogo określa się psychologiem, definiują przepisy prawa. Według nich psycholog to ktoś, kto uzyskał dyplom magistra psychologii na polskiej uczelni lub za granicą wykształcenie, które w Polsce uznawane jest za równorzędne. By móc wykonywać ten zawód, nie wystarczy więc ukończenie studiów licencjackich czy podyplomowych.

Psycholog z reguły nie prowadzi psychoterapii, chyba że oprócz standardowej ścieżki edukacyjnej dodatkowo ma ukończoną szkołę terapeutyczną. Skoro wiemy już, czym psycholog się z reguły nie zajmuje, pora odpowiedzieć na pytanie, co należy do jego zajęć. Otóż przeprowadza on testy psychologiczne, udziela psychologicznej pomocy, diagnozuje i wydaje opinie, doradza i prowadzi psychoedukację.

Jeśli znajdujemy się w trudnym dla nas stanie psychicznym, nie radzimy sobie z jakąś sytuacją życiową, mamy kłopoty w relacjach z rodziną czy partnerem – słowem, mamy poczucie, że coś jest w naszym życiu nie tak i potrzebujemy, by ktoś nazwał nasz problem po imieniu, zdefiniował jego źródło i wyznaczył nam dalszy tryb działania, powinniśmy udać się właśnie do psychologa. Gdy chodzi o naszą psychikę, może być on lekarzem pierwszego kontaktu, który po kilku spotkaniach, jeśli uzna to za konieczne, może nas skierować do psychiatry bądź psychoterapeuty.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra, w przeciwieństwie do psychologa, jest lekarzem medycyny, który posiada specjalizację z psychiatrii. To już lekarz od poważniejszych przypadków, toteż jest uprawniony do sięgania po bardziej zaawansowane środki leczenia. Może prowadzić farmakoterapię, wypisywać recepty, wystawiać nam zwolnienia, a jeżeli sytuacja tego wymaga, nawet skierować nas do szpitala.

Kiedy należy się do niego udać? Nietrudno się domyśleć, że nasze problemy psychiczne muszą tu być poważniejsze od tych, z którymi udajemy się po poradę do psychologa. Ale jakie problemy się zatem kwalifikują? Przede wszystkim myśli samobójcze – nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że to niezwykle niebezpieczny objaw, który może mieć poważne, tragiczne nawet konsekwencje, jeżeli w porę nie zwrócimy się o pomoc do specjalisty. Dlatego absolutnie nie wolno z tym zwlekać.

Innym objawem, który powinien nas skłonić do odwiedzenia psychiatry, jest długotrwałe obniżenie nastroju. Mogą się na nie składać smutek, drażliwość, stały lęk czy choćby chroniczne zmęczenie. Kiedy brak nam siły i chęci do życia, przekłada się to na niekorzystne zmiany w naszym rytmie dobowym czy sposobie odżywiania.

Powinniśmy przekonać się do wizyty również wtedy, gdy nasze uczucia i zachowania zaczynają stanowić zagrożenie dla nas lub innych ludzi. I wreszcie, jak tu już wspomnieliśmy, do psychiatry możemy udać się na wyraźne polecenie psychologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here