Wybrany wykonawca ulicy Klepackiej

0
169

Nowa jezdnia, ścieżki rowerowe i wiadukty kolejowe – tak będzie wyglądała ulica Klepacka. Miasto Białystok rozstrzygnęło przetarg na tę inwestycję. Dzięki przebudowie poprawi się ruch w tej części miasta, sąsiednie ulice zostaną odciążone, także autobusy komunikacji miejskiej będą miały łatwiejszy przejazd.

Do przetargu na budowę i przebudowę ulicy Klepackiej zgłosiło się pięć firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów z Białegostoku, które zaproponowało cenę 40 mln 315 tys. zł.

W ramach inwestycji ul. Klepacka zostanie przebudowana i wybudowana od powstającej Alei Niepodległości aż do granic miasta. Prace na odcinku od Alei Niepodległości do ul. Barszczańskiej będą realizowane głównie na zamkniętych terenach kolejowych. Nad ulicą Klepacką zaplanowano budowę dwóch wiaduktów kolejowych. Zostanie tam także zbudowana nowa nawierzchnia jezdni, powstaną chodniki, drogi dojazdowe i zjazdy. W projekcie przewidziano też budowę ścieżek rowerowych i oświetlenia ulicznego, a także podziemnego zbiornika retencyjnego wraz z przepompownią i urządzeniami do oczyszczania ścieków opadowych. Z kolei na odcinku od ul. Barszczańskiej do granic miasta powstanie ścieżka rowerowa, chodnik wraz ze zjazdami i ciąg pieszo-rowerowy.

Inwestycja ma być zrealizowana w czasie 18 miesięcy od przekazania placu budowy.

To przedsięwzięcie zostało przez nas zaplanowane jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców – wyjaśnia zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński – Białostoczanie wielokrotnie zgłaszali, że sąsiednie ulice – Nowosielska, Meksykańska, Niewodnicka – nie są przystosowane do tak dużego ruchu, jaki obecnie ma tam miejsce. Przebudowa Klepackiej rozwiąże ten problem. Ułatwi także przejazd autobusom.

Przebudowa ul. Klepackiej jest jednym z zadań realizowanych przez Miasto Białystok w ramach projektu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego”. Wśród inwestycji, które zaplanowano w tym projekcie, jest także m.in. przebudowa ul. Legionowej, Wiosennej, R. Kaczorowskiego, A. Mickiewicza, a także zakup 20 nowych autobusów komunikacji miejskiej. Miasto pozyskało na realizację całego projektu dofinansowanie unijne w wysokości ponad 105 mln zł.

Anna Kowalska

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here