Sposób na ochronę zwierząt i środowiska – Platformy na Stawach Marczukowskich

0
13

Sposób na ochronę zwierząt i środowiska. Na Stawach Marczukowskich zostało zamontowanych dziewięć specjalnych platform. Będą nie tylko służyły ptakom, ale też przyczynią się do oczyszczania wody. Ponadto jeszcze w tym roku wokół stawów pojawią się nowe drzewa, krzewy i byliny. Zostaną tam także założone łąki kwietne.

Każda z zamontowanych na Stawach Marczukowskich pływających platform składa się z dwóch elementów obsadzonych specjalną kompozycją roślin wodnych i jednego elementu pokrytego żwirem. Zostały zamocowane w oddaleniu od brzegu, by zapewnić spokój i bezpieczeństwo wypoczywającym ptakom – m.in. łabędziom, kaczkom. Nasadzone na specjalnym podłożu z włókna kokosowego rośliny z czasem wykształcą gęsty system korzeniowy, który będzie oczyszczał wodę z nadmiaru związków azotowych. Umożliwi też rozwój zwierząt bezkręgowych – m.in. mięczaków, skorupiaków, owadów, pajęczaków. Nadwodna część roślin – oprócz funkcji ozdobnych – pozwoli ptakom zakładać gniazda. Platformy wypełnione żwirem są przeznaczone dla mew i rybitw jako miejsca lęgowe.

W tym celu Miasto zaplanowało kolejne działania wokół stawów. Jeszcze w tym roku ma się tam pojawić 129 drzew i 695 krzewów liściastych. Nasadzenia obejmą także blisko 5,5 tys. bylin, traw, roślin zielnych, które wypełnią ponad 600 m2 powierzchni oraz 2 220 roślin miododajnych. Na powierzchni prawie 2,5 tys. m2 powstanie łąka kwietna. Rośliny mają być posadzone do połowy października.

Renowacja Stawów Marczukowskich rozpoczęła się w grudniu 2015 r. i trwała ponad rok. W miejscu, które od lat było zaniedbane, powstał atrakcyjny teren do rekreacji oraz edukacji przyrodniczej. Stawy zostały oczyszczone i pogłębione. Powstały na nich wyspy lęgowe dla ptaków, wybudowano dwa dodatkowe stawy do rozrodu płazów, a fragment Bażantarki został oczyszczony i odmulony. Wokół stawów utworzono taras widokowy ze stojakami na rowery. Wybudowano altanę, drewniane mostki i „ptasią wieżę” do obserwacji ornitologicznych. Jest też strefa wypoczynkowa i parking. Otwarcie odnowionego terenu miało miejsce wiosną ubiegłego roku.

Anna Kowalska

bialystok.pl

 


Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here