Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku

0
18

Tłumy białostoczan wzięły udział w wojewódzkich obchodach Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, upamiętniającego Bitwę Warszawską z 1920 roku, zwaną “Cudem nad Wisłą”.

Wojskowe uroczystości zostały zorganizowane w środę (15 sierpnia) w całym kraju, między innymi w Białymstoku na Rynku Kościuszki. W cerkwi pw. św. Mikołaja przy ul. Lipowej i w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP odbyły się z tej okazji specjalne nabożeństwa.

Główne uroczystości miały miejsce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, który dowodził polskimi wojskami w trakcie Bitwy Warszawskiej, podczas wojny polsko-bolszewickiej. Następnie na Rynku Kościuszki białostoczanie uczestniczyli w pokazach sprzętu wojskowego. Od prezydenta Białegostoku otrzymali także biało-czerwone flagi i kotyliony.

Jak przypomniał w okolicznościowym wystąpieniu prezydent Tadeusz Truskolaski, polski tryumf roku 1920 dowiódł, że nasze państwo, choć przed chwilą odrodzone z popiołów, ma w sobie moc walki, i to walki zwycięskiej.

W środę (15 sierpnia) bezpłatnie można było także zwiedzać Muzeum Wojska w Białymstoku. Na zwiedzających czekały m.in. wystawy stałe – „Między dwiema wojnami 1914-1939”, „Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956” oraz „Wojsko Polskie 1956-2010”. W placówce mieszkańcy mogli także poznać genezę obchodzonego tego dnia święta.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

Kamila Bogacewicz

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here