Ocalony pamiętnik z getta

0
24

W 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Białostockim odbyła się prezentacja i promocja „Pamiętnika” Dawida Szpiro. Zapiski młodego chłopaka pochodzą z lat 1939-43. Kończą się tuż przed wybuchem powstania w getcie. Rękopis jest cenny, dokumenty z tego okresu praktycznie nie zachowały się.

W czwartek (16 sierpnia), w BOK – w Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej odbyła się promocja najnowszej publikacji Galerii im. Sleńdzińskich. W spotkaniu udział wziął m.in. Wiesław Wróbel, który „Pamiętnik” opatrzył historycznym wstępem. Zapoznał białostocką publiczność z drzewem genealogicznym rodziny Szpiro. Zwrócił uwagę na to, że Dawid w pamiętniku podał tylko trzy informacje o sobie (Szpiro, syn fabrykanta, 3 marca 1940 roku – osiemnaste urodziny). Spotkanie poprowadzili: dr Barbara Olech (Uniwersytet w Białymstoku) i Dawid Bujno (Galeria Sleńdzińskich). Wzięło w nim udział wielu mieszkańców Białegostoku.

Warto wiedzieć, że pamiętnik Dawida Szpiro z czasów II wojny światowej trafił do Galerii Sleńdzińskich pod koniec 2017 roku. Został uratowany z makulatury. Dokument wymagał konserwacji. Został opracowany, przepisany i zredagowany. Składem, opracowaniem, redakcją i korektą zajął się Dawid Bujno. W tekście źródłowym została poprawiona interpunkcja. Wydana książka przypomina prawdziwy pamiętnik, zamiast grzbietu są nici introligatorskie, kartki są pożółkłe, a okładka wykonana z tektury i papieru do pakowania.

Pamiętnik 18-letniego Dawida rozpoczyna się w grudniu 1939 roku, kończy w 1943 r., tuż przed wybuchem powstania w białostockim getcie. Od października 1942 r. chłopak przebywał w białostockim getcie. To zapis jego dorastania, ale też opis okupacji sowieckiej, następnie niemieckiej. Z pamiętnika można dowiedzieć się, jak wyglądało miasto, co robili mieszkańcy próbujący żyć normalnie mimo wojny oraz jak działała gettowa policja (Żydowska Służba Porządkowa). Dawid w niej pracował. Zapisy nagle urywają się, nie wiadomo, co stało się z autorem – prawdopodobnie zginął.

Kamila Bogacewicz

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here