Nowe autobusy dla mieszkańców

0
92

Dwa nowe, hybrydowe autobusy komunikacji miejskiej pojawią się na ulicach Białegostoku w pierwszej połowie przyszłego roku. Miasto rozstrzygnęło przetarg na dostawę tych pojazdów. Dzięki pozyskaniu dotacji unijnych nowych autobusów będzie jednak w Białymstoku więcej. I to jeszcze tej jesieni.

Dostawą autobusów zajmie się szwedzka firma Volvo Bus Corporation. Będą to dwa autobusy niskopodłogowe, 12-metrowe, o napędzie hybrydowym, posiadające silnik spalinowy i elektryczny. Realizacja zamówienia ma nastąpić w ciągu 220 dni od podpisania umowy z firmą, która wygrała przetarg. Ta inwestycja będzie kosztowała 3,7 mln zł i zostanie zrealizowana w ramach projektu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku”.

W ramach tego samego projektu Miasto Białystok zamierza kupić jeszcze osiemnaście autobusów niskoemisyjnych, z silnikami spełniającymi normy emisji spalin Euro VI (osiem 12-metrowych i dziesięć 18-metrowych). Po rozstrzygnięciu przetargu, co ma nastąpić wkrótce, i podpisaniu umowy z wykonawcą, dostawa autobusów nastąpi w ciągu 360 dni od podpisania umowy.

Na realizację projektu Miasto otrzymało dofinansowanie unijne w wysokości ponad 105 mln 428 tys. zł. Pieniądze te mają być wykorzystane nie tylko na nowe autobusy, ale także na przebudowę ulic (m.in. Wiosennej, Kaczorowskiego, Legionowej, Klepackiej), wiaty przystankowe i rozbudowę systemu nowoczesnej informacji pasażerskiej (zapowiedzi głosowe, tablice na przystankach).

To nie koniec nowych zakupów transportowych. Jeszcze tej jesieni ma dotrzeć do naszego miasta dwadzieścia nowych autobusów. Umowa na dostawę osiemnastu mercedesów została w marcu podpisana z firmą EvoBus Polska. Miasto zapłaci za nie 29 mln 847 tys. zł. Będą to autobusy niskoemisyjne i niskopodłogowe, także z silnikami Euro VI (piętnaście pojazdów przegubowych 18-metrowych i trzy 12-metrowe). Przyjadą do Białegostoku pod koniec października. Z kolei w lutym Miasto podpisało umowę z firmą Volvo Bus Corporation na zakup dwóch autobusów hybrydowych, które zostaną dostarczone do Białegostoku jeszcze w tym miesiącu. Będą to pojazdy niskopodłogowe o napędzie spalinowo-elektrycznym. Ich koszt to 3 mln 613 tys. zł.

Te zakupy Miasto realizuje w ramach kolejnego unijnego projektu pn. „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”, który przewiduje także zakup biletomatów (24 stacjonarne na przystankach i 255 mobilnych, zamontowanych w autobusach).

Miasto przygotowało w sumie cztery projekty dotyczące transportu miejskiego. Tabor będzie współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dzięki temu na ulice Białegostoku do roku 2021 wyjadą w sumie co najmniej 72 najnowocześniejsze autobusy. Przybliżony łączny koszt to ok. 110 mln zł netto.

Będzie to kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i umożliwiających rozwój sieci szybkich autobusów.

Anna Kowalska

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here