Zasłużeni dla Białegostoku

Prezydent Białegostoku proponuje ogłoszenie roku 2019 rokiem Ryszarda Kaczorowskiego oraz Seweryna Nowakowskiego. Z taką inicjatywą zwrócił się do Rady Miasta Białystok.

W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę prezydent Tadeusz Truskolaski zaproponował ogłoszenie roku 2019 rokiem dwóch znamienitych osób, zasłużonych dla naszego miasta: Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie i honorowego obywatela Białegostoku oraz Seweryna Nowakowskiego, prezydenta Białegostoku w latach 1934-1939. Swoją propozycję prezydent przedstawił w miejscu symbolicznym – tam, gdzie powstaje Muzeum Pamięci Sybiru. Prezydent przypomniał o tej inwestycji, dzięki której pamięć o Sybirakach będzie pielęgnowana. Budowa muzeum ma się zakończyć w listopadzie 2019 roku. Koszt budowy to ok. 48 mln zł. Ok. 11 mln zł to środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w naszym mieście. Tu spędził dzieciństwo i młodość. Był harcerzem. Po zajęciu Białegostoku przez Armię Czerwoną tworzył Szare Szeregi jako komendant okręgu białostockiego. W 1940 r. został aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 10 lat łagrów. Z Kołymy wydostał się dzięki amnestii. Wstąpił do Armii Polskiej dowodzonej przez Generała Andersa. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie został powołany do rządu RP na uchodźstwie. W 1989 r. został Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Rok później przekazał insygnia władzy pierwszemu wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie. W ciągu ostatnich 20 lat chętnie wracał do rodzinnego Białegostoku. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

Seweryn Nowakowski był Prezydentem Miasta Białegostoku (w przyszłym roku przypada 85. rocznica objęcia przez niego urzędu prezydenta). Urodził się 8 stycznia 1894 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 1931 r. został desygnowany na stanowisko komisarza rządowego w Białymstoku. Zajmował je do 1934 r., kiedy to został Tymczasowym Prezydentem Miasta Białegostoku, a następnie od 1935 r. – prezydentem (po wygranych wyborach). Seweryn Nowakowski mocno angażował się w pracę na rzecz miasta. Rozpoczął na wielką skalę jego porządkowanie, uzdrowił finanse miejskie, realizował ważne inwestycje, dbał o rozwój miasta. Był członkiem, a następnie sekretarzem Związku Miast Polskich. Dzięki tej funkcji uzyskiwał dotacje dla rozwoju Białegostoku. W 1939 r. został aresztowany przez NKWD i wywieziony do ZSRR, gdzie zaginął bez wieści. W 2019 r. minie 80 lat od jego aresztowania.

Agnieszka Błachowska

bialystok.pl