Zasłużeni dla Białegostoku

0
58

Prezydent Białegostoku proponuje ogłoszenie roku 2019 rokiem Ryszarda Kaczorowskiego oraz Seweryna Nowakowskiego. Z taką inicjatywą zwrócił się do Rady Miasta Białystok.

W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę prezydent Tadeusz Truskolaski zaproponował ogłoszenie roku 2019 rokiem dwóch znamienitych osób, zasłużonych dla naszego miasta: Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie i honorowego obywatela Białegostoku oraz Seweryna Nowakowskiego, prezydenta Białegostoku w latach 1934-1939. Swoją propozycję prezydent przedstawił w miejscu symbolicznym – tam, gdzie powstaje Muzeum Pamięci Sybiru. Prezydent przypomniał o tej inwestycji, dzięki której pamięć o Sybirakach będzie pielęgnowana. Budowa muzeum ma się zakończyć w listopadzie 2019 roku. Koszt budowy to ok. 48 mln zł. Ok. 11 mln zł to środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w naszym mieście. Tu spędził dzieciństwo i młodość. Był harcerzem. Po zajęciu Białegostoku przez Armię Czerwoną tworzył Szare Szeregi jako komendant okręgu białostockiego. W 1940 r. został aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 10 lat łagrów. Z Kołymy wydostał się dzięki amnestii. Wstąpił do Armii Polskiej dowodzonej przez Generała Andersa. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie został powołany do rządu RP na uchodźstwie. W 1989 r. został Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Rok później przekazał insygnia władzy pierwszemu wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie. W ciągu ostatnich 20 lat chętnie wracał do rodzinnego Białegostoku. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

Seweryn Nowakowski był Prezydentem Miasta Białegostoku (w przyszłym roku przypada 85. rocznica objęcia przez niego urzędu prezydenta). Urodził się 8 stycznia 1894 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 1931 r. został desygnowany na stanowisko komisarza rządowego w Białymstoku. Zajmował je do 1934 r., kiedy to został Tymczasowym Prezydentem Miasta Białegostoku, a następnie od 1935 r. – prezydentem (po wygranych wyborach). Seweryn Nowakowski mocno angażował się w pracę na rzecz miasta. Rozpoczął na wielką skalę jego porządkowanie, uzdrowił finanse miejskie, realizował ważne inwestycje, dbał o rozwój miasta. Był członkiem, a następnie sekretarzem Związku Miast Polskich. Dzięki tej funkcji uzyskiwał dotacje dla rozwoju Białegostoku. W 1939 r. został aresztowany przez NKWD i wywieziony do ZSRR, gdzie zaginął bez wieści. W 2019 r. minie 80 lat od jego aresztowania.

Agnieszka Błachowska

bialystok.pl

 


Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here