Sprzątanie świata w Białymstoku

0
10

Zapraszamy białostoczan do udziału w kampanii „Sprzątanie Świata – Polska 2018”. Wspólna lekcja poszanowania środowiska pod hasłem „Akcja – Segregacja!” odbędzie się między 21 a 23 września. Zachęcamy do ograniczania powstawania odpadów, selektywnej zbiórki oraz recyklingu.

W tym roku po raz piętnasty Urząd Miejski w Białymstoku weźmie udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska”, organizując i koordynując działania na terenie naszego miasta. W akcji, która odbędzie się w czwarty weekend września, mogą wziąć udział placówki oświatowe oraz mieszkańcy.

Celem tegorocznej edycji jest wsparcie i propagowanie selektywnej zbiórki odpadów, która jest szczególnie ważna dla lepszego wykorzystywania zasobów, poszanowanie środowiska oraz oszczędność energii i wody.

Chętni mogą zgłaszać się do Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie dostarczyć go do departamentu przy ul. I Armii Wojska Polskiego 2/2, pok. 100, wysłać faksem: 85 869 6529 lub e-mailem: pkondel@um.bialystok.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie: 85 879 7334, 667 653 440 (Paweł Kondel).

Jak co roku uczestnicy zostaną zaopatrzeni w szare worki na odpady komunalne i papier, żółte – na plastik, zielone – na szkło, oraz rękawiczki ochronne. W sumie na potrzeby akcji zakupiono 5,5 tys. worków (3 tys. szarych oraz po 1 tys. 250 żółtych i zielonych) oraz 30 tys. rękawiczek ochronnych. Worki i rękawiczki można odbierać w Departamencie Gospodarki Komunalnej (w godz. 7.30-15.30).

– Akcja sprzątania świata, a szczególnie lokalnych podwórek, terenów wokół szkół i przedszkoli, cieszy się dużym zainteresowaniem w Białymstoku – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – To pokazuje, jak duża jest świadomość ekologiczna naszych dzieci i młodzieży.

W ubiegłym roku do akcji zgłosiło się prawie 11,5 tys. uczestników – głównie z placówek oświatowych. Do akcji chętnie włączają się: Nadleśnictwo Dojlidy, spółka „Lech” oraz firmy wywozowe z sektora gospodarki odpadami.

„Sprzątanie Świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World” wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku. W tym ruchu uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Kamila Bogacewicz

bialystok.pl

 


Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here