Nowy mural ozdobi białostocki blok

0
88

Na szczytowej ścianie bloku przy ul. Broniewskiego 23 w Białymstoku powstanie mural. Widnieć na nim będzie napis w esperanto „Liberecon por la Mondo”.

Mural powstaje z inicjatywy Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwik Zamenhofa.

Hasło muralu „Liberecon por la Mondo” to w języku esperanto „Wolność dla świata”. Źródłem inspiracji jest twórca tego języka, Ludwik Zamenhof, który chciał widzieć świat pełen pokoju, bez wojen. Pragnął wielonarodowej wspólnoty, która nie będzie niszczyć charakteru społeczności lokalnych. Idee patrona placówki przy ul. Warszawskiej 19 łączą się z ideałami wolnościowym, dlatego pracownicy BOK/CLZ postanowili zrealizować działanie w przestrzeni, które być może wywoła u patrzących pewną refleksję. Pozwoli zastanowić się nad współczesnym pojęciem wolności oraz zdefiniować, czym ona dla nas naprawdę jest.

Do stworzenia muralu zaproszony został pochodzącego z Białegostoku Macieja Szupicę, grafika, artystę wizualnego, reżysera, scenografa. Absolwenta Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku, mającego w swoim dorobku ponad 80 wideoklipów i filmów reklamowych, za które zdobył wiele nagród. Współpracował z wieloma grupami muzycznymi oraz instytucjami takimi jak Narodowy Instytut Audiowizualny, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Emigracji Polskiej w Gdyni.

Mural powstanie w dniach 1-5 października – w tym czasie można podpatrywać, jak pracuje Maciej Szupica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here