Nowe autobusy na ulicach miasta

0
55

Dwadzieścia nowych autobusów komunikacji miejskiej jeździ już po białostockich ulicach. Miasto kupiło je w ramach unijnego projektu „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”. Osiemnaście niskoemisyjnych diesli i dwa pojazdy o napędzie hybrydowym, zastąpiło te najstarsze i najbardziej wyeksploatowane autobusy.

Piętnaście przegubowych 18-metrowych i trzy 12-metrowe mercedesy to pojazdy niskoemisyjne i niskopodłogowe, z silnikami spełniającymi normy emisji spalin Euro VI. Miasto zapłaciło za nie 29 mln 847 tys. zł. Dwa pozostałe to niskopodłogowe autobusy marki volvo o napędzie hybrydowym spalinowo-elektrycznym. Ich koszt to 3 mln 613 tys. zł.

Zakupy te Miasto zrealizowało w ramach unijnego projektu pn. „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”, który przewiduje także zakup biletomatów (24 stacjonarne na przystankach i 255 mobilnych, zamontowanych w autobusach)

To nie koniec zakupów transportowych. Kolejne, nowe autobusy komunikacji miejskiej pojawią się na ulicach Białegostoku w październiku przyszłego roku. Umowa na dostawę czternastu pojazdów przegubowych 18-metrowych i ośmiu 12-metrowych autobusów została podpisana z firmą Solaris Bus & Coach S.A. Firma dostarczy autobusy niskoemisyjne i niskopodłogowe o silnikach spełniających normy emisji spalin Euro VI. Inwestycja będzie kosztowała 34 mln 246 tys. zł i zostanie zrealizowana w ramach projektu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku” z unijnego programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

Miasto przygotowało w sumie cztery projekty dotyczące transportu miejskiego. Tabor będzie współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dzięki temu na ulice Białegostoku do roku 2021 wyjadą w sumie co najmniej 72 najnowocześniejsze autobusy. Przybliżony łączny koszt zakupu to ok. 120 mln zł netto.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here