Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów

Fabrykę produkującą 3 tys. sztuk papierosów na minutę zlikwidowali funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej współdziałając z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Poznaniu Wydziału w Kaliszu oraz Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu Referatu Realizacji w Kaliszu. Wyliczone straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatków wynoszą blisko 6 mln zł.

W jednej z hal na terenie powiatu konińskiego funkcjonariusze ujawnili działającą, kompletną linię do produkcji papierosów. W wyniku przeprowadzonych działań zabezpieczono 1,2 mln sztuk papierosów, blisko 3,4 tony krajanki tytoniowej i odpadu papierosowego oraz inne półprodukty (filtry, owijki itp.) o szacunkowej wartości w sumie ponad 3,5 mln zł.

Funkcjonariusze zaskoczyli przestępców w trakcie nielegalnej produkcji. W związku ze sprawą zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku 24 – 59 lat (1 Polaka, 1 Łotysza i 3 obywateli Mołdowy). Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych. Przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie poddali karze 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat, dozór kuratora oraz karze grzywny. Obywatel Polski usłyszał zarzut pomocnictwa w nielegalnej produkcji papierosów. Prokurator zastosował wobec niego dozór policji.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Koninie.

Od początku 2018 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili w sumie nielegalne papierosy, krajankę i susz tytoniowy oraz tytoń o łącznej szacunkowej wartości  blisko 9,7 mln zł.

Nielegalna fabryka papierosów

źródło SG Podlasie