Czym jest zielony dach?

Dachy zielone stanowią w ostatnim czasie jedno z chętniej wybieranych ekologicznych rozwiązań architektonicznych. Pozwalają one nie tylko na lepszą retencję wody opadowej, ale też gwarantują mieszkańcom budynku lepszą izolację cieplną oraz akustyczną. To jednak nie jedyne zalety dachów zielonych, które coraz częściej pojawiają się w panoramie polskich miast. Dowiedz się więcej o tym ekologicznym rozwiązaniu!

0
47

Czym jest dach zielony i z jakich warstw się składa? Poznaj zalety montażu

Jak dowiedzieć się możemy ze strony internetowej Knauf Insulation, zielony dach, zwany niekiedy również dachem odwróconym, to jedno z coraz popularniejszych ekologicznych rozwiązań stosowanych w architekturze. Mianem tym określa się po prostu dach przystosowany do tego, aby na jego powierzchni można było posadzić rośliny. W zależności od typu dachu zielonego, a także od konstrukcji budynku, na którym zaplanowany jest jego montaż, możemy spotkać się z dachami pokrytymi niewielkimi roślinami, takimi jak trawa czy różne gatunki mchu, jak i dachami będącymi pełnoprawnymi ogrodami. Przykładem tego drugiego rozwiązania jest dobrze znany mieszkańcom stolicy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, na którego dachu znajduje się ogród o powierzchni aż 1 ha, porośnięty nie tylko trawą, ale też krzewami i drzewami, a odwiedzający mogą spędzić tam czas także nad strumykiem, który płynie pośród roślin i alejek dla spacerowiczów.

Warstwy dachu zielonego

Choć zielone dachy montowane na mniejszych budynkach, a zwłaszcza na domach jedno- czy wielorodzinnych, nie są zwykle tak spektakularne, również one muszą się składać z określonych warstw, które zagwarantują strukturze trwałość i zapewnią mieszkańcom nie tylko izolację akustyczną i termiczną, ale też bezpieczeństwo. Warstwami tymi są (od strony pokrycia dachowego):

  • warstwa hydroizolacyjna, która zabezpiecza strop budynku przed wilgocią przenikającą z zewnątrz,
  • warstwa zabezpieczająca, odpowiedzialna za ochronę stropu przed szkodliwym wpływem rozrastających się korzeni roślin,
  • warstwa drenażowa, której zadaniem jest zbieranie i odprowadzanie wody, pochodzącej przede wszystkim z opadów atmosferycznych,
  • warstwa filtrująca, która chroni warstwę drenażową przed zanieczyszczeniem,
  • warstwa roślinna, czyli ta, na której posadzone mogą zostać rośliny, które następnie rozwiną się dzięki wodzie pochodzącej z opadów atmosferycznych.

W niektórych systemach dachów zielonych wykorzystuje się dodatkowo warstwę termoizolacyjną. W najnowocześniejszych rozwiązaniach nie jest to konieczne ze względu na fakt, że cała konstrukcja dachu zielonego pełni funkcję ocieplenia dachu zimą i pozwala na schłodzenie go latem. Ponadto połączone ze sobą komponenty gwarantują nie tylko wysoką izolacyjność termiczną, ale też świetną ochronę przed hałasem. Izolacyjność akustyczna dachu zielonego jest na tyle wysoka, że pozwala on niemal całkowicie wygłuszyć dźwięki o sile nawet do 60 dB!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here